Vjerujem da i sami imate profil bar na nekoj od njih i koliko god bili relaksirani po tom pitanju, kada se radi o vašem djetetu, sama pomisao na to sa čim se sve tamo može susresti, čini da se ne osjećate baš najprijatnije. Danas pričamo o tome.
Oflajn = onlajn
Društvene mreže i Internet su sastavni dio realnosti vaše djece i sva pravila lijepog ponašanja i opreznosti moraju da važe i tamo, kao i u oflajn svijetu.
Kada učite dijete kako da pređe ulicu, vjerovatno ga u početku držite za ruku i govorite kako obavezno treba da pogleda lijevo i desno kako bi se uvjerilo da je prelazak potpuno bezbjedan. Na ovaj način ga učite kako treba da bude oprezno, sve dok, malo po malo ne nauči samo da pređe ulicu. Isto tako treba raditi i kada je onlajn svijet u pitanju.
Sadržaj koji jeste, odnosno nije, primjereno objavljivati na društvenim mrežama, treba da bude vječita tema vašeg razgovora sa djetetom. Pored toga što ćete im i ovdje poslužiti kao primjer, otvorena razmjena mišljenja je uvijek odlično rješenje. Zato, razmislite o tome da jedno popodne odvojite za diskusiju koja će se bazirati na komentarisanju sadržaja na društvenim mrežama na kojima imate otvorene profile. Pitajte dijete šta mu se čini u redu, šta mu privlači pažnju, a šta ga u potpunosti odbija i da li bi ikada takav sadržaj objavio na sopstvenom profilu. Zatim iskažite i svoje mišljenje i obavezno ga argumentujte.
Vjerovatno i sami uočavate da je sve veći broj djece od 2 ili 3 godine koja, kada uzmu telefon ili tablet, umiju samostalno da ga otključaju, uđu na YouTube i pronađu svoj omiljeni crtani film. Međutim, YouTube nije samo drugi najpopularniji pretraživač sadržaja na svijetu - to je društvena mreža, i to jedna od najkorištenijih. Na njoj možete objavljivati sadržaj, ostavljati komentare i ostvarivati interakciju sa ostalim korisnicima. Zbog toga, kao što djetetu dajemo smjernice o ponašanju u oflajn svijetu, isto treba raditi i kada je onlajn svijet u pitanju.
Postoje osnovna pravila ponašanja koja su apsolutno primjenjiva i važe za sve društvene mreže. Na primjer, koliko god one bile odlične za virtuelno druženje sa prijateljima, ne zaboravite da naučite djecu da budu maksimalno oprezna kada im se obraćaju nepoznati ljudi - baš kao što ste ih učili kako da reaguju u slučaju da im se potpuni stranci obrate na putu do škole.
Uz to, objasnite djetetu kako se komunicira na društvenim mrežama - bez uvreda, nepristojnih riječi i govora mržnje, a najefikasnije je da edukaciju djeteta na polju onlajn komunikacije radite istovremeno sa učenjem o tome kako se komunicira u oflajn svijetu.
Ono što nam onlajn svijet pruža jeste i mogućnost da uklonimo sve nepoželjne i uznemiravajuće komentare ili poruke, a osobe koje krše pravila poželjnog ponašanja prijavimo i blokiramo - na vama je da naučite vašu djecu da to treba da rade uvijek kada komunikacija ne ide u odgovarajućem smjeru ili čini da se po pitanju iste osjećaju nelagodno.
Djeca uče tako što nas oponašaju
Ukoliko vaše dijete vidi da vi svaki slobodan trenutak provodite “skrolujući” Instagram, ono će vas oponašati u tome.
Osim što pojedine društvene mreže imaju ograničenje u pogledu starosne granice za otvaranje ličnih profila, na Instagramu, koji važi za najpopularniju društvenu mrežu, možete podesiti dnevni limit koji želite da provedete na ovoj mreži. Jednom kada to uradite, svakog dana ćete dobijati obavještenje kada taj limit dostignete. Ovo može biti veoma korisno i vama kao korisniku, ali i vašoj djeci koja će dogovor poštovati bez pritiska da stalno gledaju na sat, a vas će poštedjeti nezaobilaznih burnih reakcija koje bi uslijedile kada im u najzabavnijem trenutku saopštite: “Dosta je bilo za danas”.
Na kraju, pitanje svih pitanja je: Da li je naša koverzacija na internetu privatna, a isto povlači sa sobom i mjere predostrožnosti kojih se treba pridržavati kada se radi o privatnosti. Koje informacije smijete ostavljati na internetu, a koje nikako ne, tema je našeg narednog teksta. Do tada, ostavljamo vam dovoljno vremena da vaše mališane na pravi način upoznate sa društvenim mrežama, jer, kao što vjerovatno i sami zaključujete, ne postoje određene godine kada treba započeti razgovor sa vašim djetetom na ovu temu - sasvim je u redu, a uz to i poželjno, da to bude sastavni dio procesa odrastanja (vaspitanja).
Ovaj članak dio je društveno odgovornog poslovanja kompanije DoMEn doo koja godinama ulaže napore da internet i nove tehnologije približi crnogorskom društvu, a posebno mladima.