Prerađivači imaju mogućnost da dobiju bespovratnu podršku investicijama, konkurisanjem sa projektima čiji prihvatljivi troškovi iznose od 40.000€ do 1.500.000€, uz bespovratnu podršku do 50% prihvatljivih troškova.
Danas je održana radionica za zaposlene u savjetodavnim službama za biljnu proizvodnju i oblast stočarstva, kako bi ove službe koje ostvaruju svakodnevnu komunikaciju sa poljoprivrednim proizvođačima bile u potpunosti spremne da zainteresovanim aplikantima daju jasne i precizne informacije o mogućnostima i uslovima korišćenja sredstava podrške i pomogli im u pripremi dokumentacije i prijavljivanju na javni poziv koji traje do 4. novembra 2019. godine. Naredne sedmice održaće se radinice za proizvođače, po opštinama, u cilju detaljnijeg informisanja zainteresovanih prerađivača, kako onih koji prvi put apliciraju na IPARD, tako i onih koji na prethodnom, prvom pozivu nijesu bili uspješni.
Podsjetimo da je kroz prvi IPARD poziv za podršku preradi potpisano 20 ugovora, i da su investicije od 11,9 miliona eura, podržane sa bespovratnih 4,9 miliona eura u punom zamahu. Realizacijom ovih investicija, kako smo već saopštili ranije, osiguraće se 766 postojećih radnih mjesta, otvoriće se oko 80 novih radnih mjesta i obezbijediti plasman za oko 7.000 kooperanata. Podržana je izgradnja i rekonstrukcija objekata i nabavka opreme za sektore: prerade mesa, mlijeka, vinarstva i prerade voća i povrća.
Novi javni poziv je nova šansa za naše prerađivače. Podržavaju se sektori prerade mlijeka, mesa, voća i povrća (uključujući žitarice, gljive, pečurke, aromatično i ljekovito bilje), maslina, ribe i akvakulture, kao i proizvodnje vina. Podržavaju se i početnici, koji na kraju investicije, odnosno u trenutku podnošenja zahtjeva za isplatu, u zavisnosti od sektora prerade, moraju imati instalirane kapacitete koji su propisani javnim pozivom.
Predmet investicije može biti izgradnja, rekonstrukcija ili opremanje objekata za prijem i preradu proizvoda, nabavka opreme, mehanizacije, uređenje infrastrukture na proizvodnoj jedinici, investicije u izgradnju, rekonstrukciju ili opremanje postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, uvođenje sistema bezbjednosti hrane i upravljanje kvalitetom proizvoda.
Svi potrebni obrasci vezani za apliciranje na projekat mogu preuzeti sa internet stranice Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, kao i internet stranice za IPARD program – www.ipard.gov.me. Obrasci se mogu preuzeti i u kancelarijama Odjeljenja za savjetodavne poslove u oblasti stočarstva i u biljnoj proizvodnji.
Podsjećamo da je nedavno potpisan i sporazum između Ministarstva poljoprivrede i IRF, sa ciljem olakšavanja i ubrzavanja procesa odobravanja kredita za korisnike koji potpišu ugovore o dodjeli bespovratne podrške, uz poštovanje svih pravila i procedura.