Ovaj zakon, koji će stupiti na snagu u narednih nekoliko nedjelja, štiti građane od lažnih vijesti, navela je singapurska vlast u njegovom obrazloženju, dok kritičari smatraju da on predstavlja ozbiljnu prijetnju građanskim slobodama, prenosi BBC.
Takođe, nije baš najjasnije na koji način će on biti primijenjen u nekim instancama, kao što su npr. uslovi korišćenja u nekim šifrovanim (enkriptovanim) aplikacijama.
Vlasti Singapura ističu da zakon neće biti zloupotrebljavan, odnosno korišćen protiv neistomišljenika, već samo u slučajevima neistinitih tvrdnji za koje se dokaže da mogu da proizvedu štetu.
"Slobodno izražavanje ne bi trebalo da bude na meti ovog zakona", rekao je u parlamentu ministar pravde Kasivisvanatan Šanmugam, dodajući da je cilj zakona da se stane na put "neistinama, botovima, provokatorima i lažnim nalozima".
Prema zakonu, osobu za koju se utvrdi da je širila lažne vijesti, protiv javnog interesa, čeka visoka novčana kazna i/ili zatvor do pet godina. Za korišćenje lažnih naloga ili botovanje, u svrhu širenja lažnih vijesti, predviđena je kazna do čak milion singapurskih dolara (733.700 američkih dolara) i zatvorska kazna do 10 godina.
Zakon će se primjenjivati na brojnim internet platformama, od društvenih mreža do sajtova vijesti, koji će se takođe suočiti sa kaznama ukoliko ne izbrišu sporni sadržaj ili ga ne isprave.
Fil Robertson, zamjenik direktora azijskog odsjeka organizacije za zaštitu ljudskih prava Human Rights Watch, ocijenio je, pak, da je ideja singapurskih vlasti da nadzire privatna ćaskanja "totalno ludilo".
"Ovo zaista ide ka kontroli i cenzuri u stilu Velikog brata. To je direktna prijetnja slobodi izražavanja i nešto zbog čega cio svijet treba da bude alarmiran", rekao je Robertson za BBC.
Vlada Singapura se od svih kritika o mogućoj zloupotrebi zakona brani da će sve njene odluke preispitivati sudovi.
Ovim zakonom Singapur se pridružio zemljama, poput Rusije, Francuske i Njemačke, koje su prethodnih mjeseci usvojile oštre zakone protiv lažnih vijesti i govora mržnje.
Prema indeksu o slobodi medija u svijetu, Singapur u ovoj godini zauzima 151. od 180. zemalja na listi.