Obraćajući se učesnicima konferencije, v.d. generalnog direktora za evropske fondove Ministarstva evropskih poslova Ivana Glišević Đurović podsjetila je da se novim programom nastavlja uspješna saradnja tri države, koje su kroz Jadranski prekogranični program i dva transnacionalna programa – Jugoistočna Evropa i Mediteranski program, u prethodnom sedmogodišnjem periodu zajednički realizovale 78 projekta ukupne vrijednosti od 250 miliona eura. Dodala je da su ti projekti unaprijedili djelatnost u oblasti kulture, turizma, saobraćaja, energetske efikasnosti, zaštite životne sredine, kao i konkurentnosti i preduzetništva, i stoga se očekuje da će se saradnja tri države dalje razvijati kroz partnerstva u okviru novog trilateralnog programa, čiji ukupni budžet iznosi 93 miliona eura, uključujući sufinansiranje.
Glišević Đurović je istakla de će realizacija projekata u oblasti konkurentnosti doprinijeti ubrzanju razvoja poslovnog okruženja i jačanja konkurentnosti, dok će prekogranične aktivnosti u oblasti turizma doprinijeti jačanju postojećih i razvoju novih turističkih potencijala i većem korištenju prirodnih i kulturnih potencijala u programskoj oblasti. Naglasila je da će se zajedničkim inicijativama u oblasti zaštite životne sredine unaprijediti saradnja u oblasti upravljanja vodama i podržati mjere za smanjenje priobalnih i kopnenih ekoloških rizika i zaštite biodiverziteta. Ona je poručila da je ovim Pozivom predviđena i mogućnost realizacije zajedničkih projekata u oblastima energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije, kao i aktivnosti u oblasti povezivanja prekograničnih oblasti i unapređenja usluga za održivi saobraćaj.
«U okviru Prvog poziva, koji će biti otvoren do 15. maja 2017. je opredijeljeno 25 miliona eura, a visina bespovratne pomoći dostizaće iznos od 2 miliona eura po projektu, što govori o tome da se kroz Program podstiče realizacija relevantnih i kvalitetnih projekata koji ciljaju na stvarne potrebe zajednica u tri države učesnice. Takođe, budući da svaki projekat mora uključiti bar po jednog partnera iz sve tri države, ovaj trilateralni program je odlična šansa za veće uključivanje crnogorskih partnera u projekte evropske teritorijalne saradnje», istakla je Ivana Glišević Đurović.
Na konferenciji su govorili i predstavnik Ministarstva evropskih integracija Albanije Gentian Džadžiu, koji je istakao značaj Programa za razvoj politika i podsticanje inovacija u kontekstu sprovođenja Strategije Evropske unije za Jadransko-jonsku regiju, kao i predstavnica Ambasade Italije u Podgorici Antonela Fontana, koja je podsjetila na to da Evropska unija nastavlja da ulaže u politiku proširenja, što pokazuje i predstojeći Samit lidera Zapadnog Balkana, čiji ćedomaćin biti Republika Italija u julu 2017.
U drugom dijelu konferencije, rukovodilac Upravljačkog tijela prof. Domeniko Laforđa prisutnima je predstavio programske prioritete, dok je koordinator Zajedničkog sekretarijata Mauro Novelo detaljno predstavio uslove prvog Poziva za dostavljanje predloga projekata, objavljenog 16. III 2017.
Na konferenciji je prisustvovalo oko 200 prestavnika državnih institucija, lokalnih samouprava i civilnog društva iz Crne Gore, Albanije i Italije.