Na konferenciji o koordinaciji donatora Strategije Jugoistočna Evropa 2020 ukazano je na važnost usklađenosti različitih izvora finansiranja razvojnih projekata u regionu Zapadnog Balkana i Jugoistočne Evrope. Generalni sekretar Savjeta za regionalnu saradnju Goran Svilanović, je naglasio da je koordinirano djelovanje ključno za dalje unapređenje regionalne saradnje i posebno istakao značaj ekonomskog razvoja za intenziviranje procesa evropske integracije, kao ključnog strategijskog opredjeljenja država regiona.
Otvoriviši panel pod nazivom Ekonomski razvoj: potrebe i prioriteti u regionu, ministar Pejović je ukazao na potrebu da sva raspoloživa donatorska sredstva u regionu budu usmjerena u investicije, kako bi se na što efikasniji način intenzivirao ekonomski rast i razvoj. Istakao je da cjelokupna regionalna saradnja u ovoj oblasti treba da bude dio procesa evropske integracije regiona, koja nije moguća bez snažne ekonomske saradnje na svim nivoima. „Jedino otvorena i konstruktivna ekonomska saradnja, uz podršku EU kao najvećeg donatora u regionu, ali i ostalih donatora, može doprinijeti stvaranju novih radnih mjesta, unapređenju životnog standarda građana i istinskoj integraciji regiona u EU“, poručio je ministar.
U okviru panela razmotrene su važne teme za dalji ekonomski razvoj regiona, posebno incijativa Evropske investicione Banke usmjerena na jačanje prilagodljivosti ekonomija država regiona, podrška EU u okviru Berlinskog procesa i Agende povezivanja, unapređenje obrazovanja, zapošljavanja i saradnje u oblasti digitanog društva.
Govoreći na panelu Izazovi proširenja i regionalna saradnja, koji je organizovan na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, ministar Pejović je ukazao na značaj razmjene znanja i iskustva iz procesa pristupanja, te dodao da Sporazum o saradnji između Vlade Crne Gore i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine u procesu pristupanja Evropskoj uniji predstavlja odličnu platformu za razmatranje tema od zajedničkog interesa, poput vladavine prava, životne sredine, korištenja evropskih fondova i dr.
On je podsjetio da su, u okviru programa prekogranične saradnje, kao i regionalnih projekata u okviru Berlinskog procesa, Crna Gora i Bosna i Hercegovina dosad realizovale vrijedne projekte koji su doprinijeli unapređnju rada institucija i organizacija i kvalitetu života ljudi. Na toj liniji je posebno naglasio važnost da potencijalini korisnici s obje strane granice iskoriste 8,4 miliona bespovratne podrške EU koja su im na raspolaganju u nastavka programa Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014-2020.
Ministar se, takođe, osvrnuo i na krizu u EU i njen uticaj na politiku proširenja. Istakao je da, i pored brojnih izazova s kojima se suočava, EU mora ojačati svoje prisustvo na Zapadnom Balkanu i, kroz jasnu evropsku perspektivu i dinamiziranje procesa pristupanja intenzivirati dalju demokratizaciju i transformaciju država regiona.