EU web forum

PEJOVIĆ: Ocjene EK potvrda ostvarenih rezultata u prethodnom periodu

U organizaciji Kancelarije glavnog pregovarača, danas je organizovan konsultativni sastanak predstavnika MVPEI i civilnog sektora povodom objavljivanja Izvještaja Evropske komisije o Crnoj Gori u 2016. godini.
PEJOVIĆ: Ocjene EK potvrda ostvarenih rezultata u prethodnom periodu
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Cilj skupa je bila razmjena mišljenja o ključnim nalazima i preporukama iz Izvještaja i predstavljanje budućih planova i obaveza iz pregovaračkog procesa, te korelacije između preporuka sadržanih u Izvještaju i aktuelnog procesa revizije Programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji za 2017.

Predstavljajući Izvještaj Evropske komisije, državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovarač ambasador Aleksandar Andrija Pejović je istakao da ocjene EK predstavljaju potvrdu ostvarenih rezultata u prethodnom periodu, sistematičan pregled stanja u zemlji, ali i putokaz za dalje reforme u svim ključnim oblastima i pregovaračkim poglavljima.

On je predstavio ocjene i preporuke u političkim kriterijumima, pravosuđu, borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, vladavini prava, saradnji s civilnim društvom, ekonomskim kriterijumima i sposobnosti preuzimanja obaveza iz članstva u 33 pregovaračka poglavlja.

Kad je riječ o saradnji s civilnim sektorom, ambasador je istakao da je u ovoj oblasti, po ocjeni Evropske komisije, postignut određeni napredak i prepoznata aktivna uloga civilnog društva u pristupnom procesu. Na toj liniji je posebno ukazao na značaj učešća predstavnika nevladinih organizacija u radnim grupama za pregovore, Instrumentu pretpristupne podrške i sprovođenju Strategije informisanja o pristupanju Crne Gore EU.

konsultacije-1

Naglasio je da je u prethodnom periodu uspostavljana kvalitetna saradnja vlade i civilnog sektora, ali da je u naredom periodu potrebno raditi na jačanju povjerenja i partnerstva i većoj uključenosti NVO sektora u donošenje i realizaciju javnih politika.

Glavni pregovarač je istakao da ocjene i preporuke EK predstavljaju važne smjernice za sve crnogorske institucije za dalje sprovođenje ukupnih reformi, te da će biti značajan input novoj vladi za nastavak otvaranja i zatvaranja pregovaračkih poglavlja i uspješan završetak pristupnih pregovora.

Predstavnici civilnog sektora su pozdravili organizaciju sastanka i ukazali na aktuelno stanje i potrebu njegovog unapređenja u oblastima temeljnih prava, posebno osoba s invaliditetom i manjina, vladavine prava, životne sredine, poljoprivrede, energetike, socijalne politike i zapošljavanja.

Naglasili su potrebu unapređenja rada Savjeta za saradnju Vlade i nevladinih organizacija, jačanja socijalnog dijaloga i ukazali na neophodnost veće transparentnosti i uključenosti predstavnika civilnog sektora u rad pregovaračke strukture, posebno na potrebu blagovremenog dostavljanja informacija o izradi i sprovođenju ključnih strateških dokumenata i politika.

konsultacije-3

Vršilac dužnosti generalnog direktora za evropske poslove u MVPEI Miodrag Radović predstavio je korelaciju između preporuka sadržanih u Izvještaju EK i aktuelnog procesa revizije Programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji za 2017, kao i aktuelnosti u pregovaračkom procesu s fokusom na tok ispunjavanja početnih, odnosno završnih mjerila u pregovaračkim poglavljima.

U tom kontekstu su razmijenjena mišljenja u vezi s prioritetnim aktivnostima u narednom periodu i načinima za bolju uključenost civilnog sektora u planiranje procesa pristupnih pregovora, kaže se na kraju saopštenja.

Portal Analitika