U tom dokumentu će, prema našim neformalnim saznanjima, biti konstatovano da su nedavno završeni parlamentarni izbori u Crnoj Gori pokazali nedvosmislenu pobjedu prozapadne opcije, uz ocjenu da to predstavlja dobar osnov za dalji evropski put zemlje.
Stav Evropske komisije je da su se u Crnoj Gori, nakon 16. oktobra, promijenile političke okolnosti, te kako su pred njom sada novi izazovi - prije svega u ekonomskoj sferi - sa kojima će nova crnogorska vlada, kako vjeruju, umjeti da se nosi. Jedna od preporuka je, takođe, da vlast i opozicija nastave dijalog u cilju dalje demokratizacije zemlje.
U tom kontekstu, u EK smatraju i da opozicija mora početi da sarađuje kroz učešće u parlamentu, da bi se na taj način kroz institucije uticalo na političke tokove. Crnoj Gori će, ovogodišnjim izvještajem o napretku, takođe, biti preporučeno da nastavi sa evropskim i evroatlantskim integracijama i borbom protiv korupcije.
Jedna od preporuka, koje će biti upućene novoj crnogorskoj vladi odnosiće se i na smanjenje javnog duga, budući da se ovogodišnji izvještaj u velikom djelu fokusira na ekonomski napredak kao osnov za dalji razvoj zemalja po svim osnovama. Izvještaj o napretku zemalja kandidata za članstvo u EU, koji će danas predstaviti evropski komesar za proširenje i susjedsku politiku, ujedno će biti i posljednji koji se donosi na godišnjem nivou budući da je, kako neformalno saznajemo, odlučeno da se ocjene o učinku zemalja kandidata u procesu zadatih reformi od sada iznose na svake dvije godine.
To znači da će naredni izvještaj Evropske komisije biti predstavljen tek 2018. godine. Nezvanični izvori, takođe, navode da proces proširenja Evropske unije neće ići ubrzanim tokom.
Pobjeda