Na sastanku su učestvovali ministri vanjskih poslova Albanije, Austrije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Makedonije i Srbije Ditmir Bušati, Sebastijan Kurc, Igor Crnadak, Enver Hodžaj, Nikola Poposki i Ivica Dačić, kao i evropski komesar za susjedsku politiku i pregovore o proširenju Johanes Han. U ime Crne Gore, na sastanku je učestvovao državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovarač ambasador Aleksandar Andrija Pejović.
Ministri vanjskih poslova su razmijenili mišljenje o ulozi procesa evropske integracije i regionalnih inicijativa na izgradnju dobrosusjedskih odnosa, a na dnevnom redu su bili i bezbjednosni izazovi, s fokusom na izbjegličku krizu i ekstremizam.
Ambasador Aleksandar Andrija Pejović je istakao da je regionalna saradnja preduslov za stabilan i siguran napredak prema članstvu u EU, ali i neophodan uslov za suštinski politički, ekonomski i ukupan demokratski iskorak i dalji razvoj svih država na Zapadnom Balkanu. „Regionalna saradnja i dobrosusjedski odnosi su pokazatelj zrelosti društava da prevaziđu nerazumijevanje, predrasude i sukobe iz prošlosti u cilju osiguranja stabilnosti i podsticanja ekonomskog rasta, te kreiranja bolje budućnosti za sve naše građane. U tom pravcu je veoma važno efikasno iskoristiti mehanizme koje pružaju proces pristupanja EU i postojeće regionalne inicijative, ali i osigurati proaktivniju ulogu država regiona kako bi se započeti procesi kvalitetno doveli do kraja“, poručio je ambasador Pejović.
Kad je riječ o bezbjednosnim izazovima, ambasador Pejović je istakao da Crna Gora vodi aktivnu politiku u oblasti migracija i rastućeg terorizma, posebno kroz aktivnosti i mjere u okviru pregovaračkog poglavlja 24 i predstavio nomativni i institucionalni okvir u tom dijelu. On je pozdravio novi strateški okvir EU u oblasti vanjske i bezbjednosne politike istakavši da je Crna Gora prepoznala potrebu realizacije širokog spektra preventivnih aktivnosti na nacionalnom nivou, kao i potrebu intenzivnije saradnje na regionalnom i međunarodnom planu.
Ministri vanjskih poslova su pozdravili zaključke nedavnog održanog pariskog samita, usvajanje liste novih projekata u oblasti železničkog saobraćaja i energetike u vrijednosti od skoro 450 miliona evra i potpisivanje Sporazuma o osnivanju Regionalne kancelarije za saradnju mladih na Zapadnom Balkanu. Takođe su razmijenili mišljenje u vezi sa produbljivanjem ekonomske integracije, te daljom dinamikom dogovorenih aktivnosti na uspostavljanju regionalnog tržišta električne energije na Zapadnom Balkanusaglasivši seda će to olakšati razmjenu energetskih resursa i povezivanjem tog tržišta s EU.
Ambasador Pejović je, takođe, učestvovao na Klintonovoj globalnoj inicijativi koja je okupila aktuelne i ranije šefove država i vlada, te uticajne predstavnike poslovne zajednice i civilnog sektora, kaže se na kraju saopštenja MVPEI.