Komesarka Bulc će se tokom susreta osvrnuti na dosadašnji napredak u sprovođenju agende povezivanja između Evropske unije i zapadnobalkanske šestorke, sa posebnim akcentom na sprovođenje mjera koje prate infrastrukturni razvoj i unapređenje ukupnog kvaliteta transportnog sistema, poput integrisanog upravljanja granicom, održavanja i bezbjednosti puteva. U susret posjeti, komesarka Bulc je izjavila: "Kao država kandidat za članstvo u EU, Crna Gora trenutno sprovodi važne reforme. Naročito bih pozdravila značajan napredak koji je ostvaren po pitanju regionalne međupovezanosti. Radujem se što ću imati priliku da iz prve ruke vidim jedan od ovih projekata čiji je cilj da se poboljša prekogranični saobraćajni promet kroz rješavanje problema kritičnih uskih grla. Bliska saradnja između Crne Gore, drugih zemalja regiona i Evropske unije, unaprijediće saobraćajne veze, učiniti lakšim putovanja u regionu, i omogućiti rast turizma i drugih privrednih grana. Transport je tu radi ljudi!"
Tokom boravka u Crnoj Gori, komesarka Bulc će posjetiti i granični prijelaz Božaj-Hani i Hotit između Crne Gore i Albanije. Jedan od razloga za obilazak graničnog prelaza Božaj je i strateški projekat prekogranične saradnje u okviru kojeg će se u drugoj polovini ove godine omogućiti rekonstrukcija graničnog prelaza Božaj, za koju je Evropska unija obezbijediti milion eura, sa ciljem rješavanja problema saobraćajnih gužvi na tom pojasu. Pripremni radovi na obje strane granice na ovim poslovima su u toku. U okviru istog projekta, EU finansira i izgradnju novog zajedničkog graničnog prelaza Grabom – Zatrijebačka Cijevna u iznosu od 500.000 eura. Radovi na albanskoj strani će omogućiti putne veze do oba prelaza. Vrijednost finansijskog doprinosa EU je na teritoriji obje države. Izgradnjom novog zajedničkog graničnog prelaza Grabom – Zatrijebačka Cijevna, značajno će se smanjiti vrijeme putovanja od Podgorice do područja koja gravitiraju Plavu i Andrijevici. Svi ugovori za oba prelaza su već dodijeljeni i potpisani.
Ovaj projekat ukupne vrijednosti 3,6 miliona eura (od kojih je EU obezbijedila po 1,53 miliona za obje zemlje korisnice) ima za cilj da poboljša regionalnu povezanost i predstavlja primjer male investicije sa velikim ekonomskim značajem, navodi se u saopštenju Delegacije Evropske uniije u Crnoj Gori.