Raznih zanimljivih podataka ima na sajtu Agencije. Pažljivim čitanjem se vidi da medju onima za koje se javno ne zna gdje žive, ima i poslanika vlasti i opozicije.
Milan Knežević poslanik Demokratskog fronta, nema nepokretne imovine. Ni Koča Pavlović nema nepokretnu imovinu. Njihov kolega iz DF-a Janko Vučinić, nema stana ni kuće. Ima u vlasništvu ima 57 kvadrata zemljišta u Nikšiću.
Među onima koji nemaju kuću na svoje ime ima poslanika koji dugo sjede u crnogorskom parlamentu. Tako, Luiđ Ljubo Škrelja ima šume, livade, njive. Poslanik Nikola Gegaj ima prijavljenu njivu od 4.300 metara kvadratnih. Potpredsjednik Skupštine Suljo Mustafić i njegova porodica imaju plac od 200 kvadrata u Plavu.
Ima i onih koji nemaju stan ili kuću, ali su uredno prijavili stambeni kredit. Poslanik DPS-a Radovan Obradović duguje banci 30.000 eura, poslanik SD-a Damir Šehović 20.000. Kako su dobili stambeni kredit - a stana nemaju - ne zna se. Zna se samo da banke kod nas kada odabravaju stambene kredite, samo što ne traže i bubreg da se založi.
Šta kažu imovinski kartoni: Na osnovu podataka iz imovinskih kartona ne zna se ni gdje živi advokatica i potpredsjednica Vlade Azra Jasavić. Ona, zvanično, od nepokretne imovine ima tridesetšestinu kuća u Rožajama od 72 i 55 kvadrata. Na ime supruga takođe nema upisane nepokretne imovine.
Njen kolega advokat Željko Aprcović, po zvaničnim podacima je još siromašniji. Ni on, ni supruga, nemaju nepokretne imovine.
Poslanik SNP-a Darko Šarančić nema nepokretnu imovinu ni na svoje ni na ime nekoga od članova familije.
Da li su naši poslanici zaista siromašni, iako mjesečno zarađuju više od hiljadu eura ili se radi o nečem drugom?
Šta kažu poslanici: Neke od njih je Portal Analitika uspio da kontaktira. Za imovinu nekih smo pitali Agenciju.
Tako nam je potpredsjednica Vlade Azra Jasavić odgovorila da živi u porodičnoj kući svojih roditelja, Milan Knežević da živi u porodičnoj kući svoje majke, a Nikola Gegaj da živi u „porodičnoj kući koja se ne vodi na njegovo ime“.
Iz Agencije za sprječavanje korupcije Portalu Analitika je odgovoreno da su provjeravali istinitost podataka za funkcionere koji su naveli da nemaju prijavljenu nepokretnu imovinu. Agencija ima mogućnost da provjeri podatke kroz upoređivanje za sa bazama podataka Uprave za nekretnine Crne Gore koja raspolaže evidencijom nepokretne imovine u crnogorskim opštinama. Ispostavilo se da prijavili tačnu imovinu.
Šta kaže Agencije: Iz Agencije je saopšteno da poslanika Radovana Obradovića na osnovu nasljedstva stekao nepokretnu imovinu koju je prijavio u izvještaju o prihodima i imovini, što se, tvrde, može pronaći i u njegovom imovinskom kartonu na internet strani Agencije. Naknadnim uvidom, međutim, ispostavilo se da te imovine na sajtu nema.
No, osim upoređivanja sa bazom podataka Uprave za nekretninu, Agencija ima mogućnost da provjeri sve bankarske račune poslanika. Na pitanje da li su koristili tu mogućnost, našem portalu je odgovoreno da je posupak provjere tajan i da se sve odluke o utvrđenim kršenjima zakona nalaze na njihovom sajtu. Na sajtu Agencije trenutno postoje samo podaci o pokrenutim prekršajnim postupcija protiv funkcionera koji nijesu bili u predviđenom roku dostavili podatke o imovini i onih koji, suprotno zakonu, obavljaju još neku javnu funkciju. O tome da li je neko od poslanika prijavio manje imovine nego što ima, nema podataka. Što bi moglo da znači da iz ugla Agencije svi govore istinu.
Nevladine organizacije koje se bave imovinom javnih funkcionera ističu da je problem upravo u tome što je sada sve u rukuma Agencije.
Nova zakonska rješenja: Novim zakonskim rješenjima koja se primjenju od 1. januara ograničena je mogućnost za provjeru tačnosti navoda u imovinskim kartonima javnih funkcionera. Ranije su svi, koje je to interesovalo, mogli da kroz bazu podataka Uprave za nekretnine i bazu podataka nekadašnje Komisije za sprječavanje sukoba interesa provjere tačnost navoda dijela imovinskih kartona koji su se odnosili na nepokretnosti. Sada to može samo Agencija. Dobro upućeni tvrde i da sada poslanici samo primijenju nova zakonska rješenja, pa imovinu prepisuju na maloljetnu djecu. Otud odjednom razni stanovi koji se pojavljuju u imovinskim kartonima kada dijete napuni 18 godina. Ranije su imovinski kartoni funkcionera su sadržali javne podatke o imovini maloljetne djece koja žive pod istim krovom sa njima, dok su sada zbog zaštite podataka o ličnosti, ti podaci dostupni samo Agenciji za sprječavanje korupcije. Druga i stara je priča o tome kako imovinu prepisuju na dalje rođake i prijatelje.
“Uvažavajući međunarodne i evropske standarde za zaštitu podataka o ličnosti, ipak moramo još jednom da naglasimo da je pri izmjeni zakonskog okvira trebala biti ostavljena mogućnost provjere navoda iz imovinskih kartona, kao i da je imovina djece javnih funkcionera trebala biti objavljivana, bar do momenta dok Agencija za sprječavanje korupcije rezultatima svoga rada ne zadobije puno povjerenje građana“, ocjenjuju za Portal Analitika iz CEMI-a.
Na kraju, onima koji ne vjeruju da među našim poslanicima ima onih koji još uvijek žive u roditeljskim kućama, iako ih u to ubjedjuje Agencija i sami poslanici, ostaje, propisuje zakon, da u to povjeruju. Sve je stvar povjerenja.
Vesna RAJKOVIĆ NENADIĆ