On je, u intervjuu za Dnevne novine, kazao da će samo u prečišćavanje komunalnih voda Crna Gora morati da do 2135. uloži 550 miliona eura.
Crna Gora je nedavno ispunila uslov za otvaranje pregovora u okviru poglavlja 27 Životna sredina i klimatske promjene.
Odgovarajući na pitanje kada očekuje otvaranje pregovora Gvozdenović je rekao da je Vlada krajem jula usvojila Strategiju za prenošenje, sprovođenje i primjenu pravne tekovine EU u oblasti životne sredine i klimatskih promjena s akcionim planom za period 2016-2020, čime su stvoreni preduslovi za otvaranje pregovora s EU u oblasti životne sredine.
„Pred nama je sad tehnički posao pisanja i usaglašavanja pregovaračke pozicije s EK, nakon čega očekujemo poziv predsjedavajućeg EU za otvaranje pregovora za ovo poglavlje“, pojasnio je on.
Prema riječima Gvozdenovića posao u okviru 27. poglavlja nije posao jedne institucije već 33 institucije, koje su identifikovane kao nadležne za pojedina pitanja u okviru poglavlja, a koje su učestvovale u procesu izrade strategije za ovo poglavlje i koje su se obavezale da sprovode mjere definisane dokumentom.
„Najvažniju ulogu pored Ministarstva održivog razvoj a i turizma, imaće Ministarstvo finansija zbog obezbjeđivanja neophodnih finansijskih sredstava za sprovođenje strategije i Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja kao nadležno za politiku u oblasti voda“, istakao je on.
Ministar Gvozdenović tvrdi da na nivou Vlade postoji jako dobar tim koji je radio na izradi Strategije za 27. pogavlje i značajno unaprijedio kapacitete, a koji čini 50 stručnjaka iz svih nadležnih državnih institucija.
Između ostalog kazao je da će poseban izazov predstavljati jačanje kapaciteta na lokalnom nivou, jer u 23 opštine trenutno imaju 27 zaposlenih koji se bave svim pitanjima životne sredine.
On je naglasio da je važno ojačati kapacitete inspekcijskog organa bez kojeg je nemoguće obezbijediti adekvatnu primjenu propisa.
Gvozdenović je podsjetio da u Crna Gora ima samo sedam ekoloških inspektora, što je nedovoljno za kontrolu sprovođenja zakona.
„U tom smislu Vlada sada ima jasan plan jačanja kapaciteta za sve institucije koje se bave životnom sredinom, a posebno inspekcijskih službi“, istakao je ministar.
Branimir Gvozdenović je kazao i da je Vlada prošle godine usvojila Nacionalnu strategiju upravljanja otpadom do 2030. i Državni plan upravljanja otpadom za period 20152020.
„U skladu s tim dokumentima, koji se temelje na evropskim principima upravljanja otpadom, započete su aktivnosti za realizaciju izgradnje reciklažnog centra na lokaciji "Možura" u Baru, transfer stanica u opštinama Plužine, Šavnik, Žabljak, Andrijevica i Mojkovac, postrojenja za tretman ocjednih voda na deponiji Livade u Podgorici, sanacije neuređenih odlagališta Vasove vode u Beranama, Ćafe u Opštini Bar, Vrtijeljka u prijestonici Cetinje, Čarkovo polje u Opštini Žabljak“, naveo je on.
Gvozdenović je ocijenio da Crna Gora mora imati iste ciljeve kao EU u oblasti upravljanja otpadom, što znači da moramo obezbijediti visok stepen reciklaže svih vrsta otpada koje se mogu ponovo upotrijebiti, prije svega biorazgradivog otpada, plasitke, kartona i papira itd. Opštine su, kkao je pojasnio, dužne da uspostave sakupljanje i tretman komunalnog otpada u skladu sa standardima EU, tako da do 2035. Crna Gora na deponijama odlaže samo veoma mali procenat otpada koji se ne može više iskoristiti.
„U skladu s tim, mora se obezbijediti potrebna infrastruktura i uspostaviti poreski i finansijski mehanizmi koji će podstaći realizaciju tog cilja. Paralelno sa tim moramo raditi na sanaciji nelegalnih deponija koje su stvorene usljed neodgovornog odnosa prema životnoj sredini i zdravlju ljudi. Takođe, uspješno tretiranje otpada zahtijeva, prije svega, edukaciju svih slojeva društva o pravilnom postupanju s otpadom. Uloga građenja novog modernog sistema sakupljanja i tretmana otpada. U tom dijelu Vlada ce pružiti podršku lokalnoj samoupravi za sprovodenje edukativnih programa koji i će doprinijeti odgovornom odnosu građana prema sredini u kojoj živimo“, dodao je on.
U intervjuu Dnevnim novinama Gvozdenović je govorio i o tome šta će se raditi u oblasti upravljanja vodama i na rješavanju tretmana komunalnih otpadnih voda.
Prema njegovim riječima propisi EU za oblast voda su obimni i teški, a njihova primjena je izuzetno skupa.
„Kao što sam već pomenuo, poseban izazov predstavljaće Direktiva EU koja se odnosi na tretman komunalnih otpadnih voda zbog visokih ulaganja u komunalnu infrastrukturu. Tako da ce Crna Gora fazno raditi na uspostavljanju primjene ove direktive. U prvoj fazi, do 2020. godine, planiramo usklađivanje zakona, uz izgradnju prioritetne infrastrukture“, naglasio je on.
Krajnji cilj je, kkao je istakao, da 2035. godine ispunimo sve standarde EU, tako da sakupljamo i precišcavamo komunalne otpadne vode za 95 odsto stanovništva, što je preko 30 odsto povecanja u odnosu na trenutno stanje.
„Planirano je da se u ovu oblast uloži 550 miliona eura do navedenog roka. Vlada je do sada sprovela projekte u toj oblasti u vrijednosti od 200 miliona eura, dok smo oko 100 miliona eura već angažovali. Nedavno, smo iz Zapadnobalkanskog investicionog okvira obezbijedili grant od 540.000 eura za izradu projektne dokumentacije za devet projekata u raznim opštinama. Takođe, smo obezbijedili grant od 1,1 milion eura za projekat izgradnje postrojenja za prečišćavanje sakupljenih komunalnih otpadnih voda u Podgorici. Imajući u vidu da je turizam jedna od najznačajnijih ekonomskih grana važno je istaći da ćemo do kraja 2020. imati riješeno pitanje tretmana komunalnih otpadnih voda u skoro svim opštinama na primorju“, kazao je Gvozdenović.
Kad je u pitanju snabdjevenost vodom za piće trenutno je snabdjeveno 75 odsto stanovništva, a cilj Vlade je da to bude 99 odsto, što planira da postigne do 2025.
„Procjena je da će investicioni troškovi za unapređenje vodosnabdijevanja iznositi 71 milion eura. Pored investicionih troškova, imaćemo i operativne troškove koji se odnose na upravljanje i održavanje vodovodne infrastrukture, tako da ce ukupan trošak do 2025. za Direktivu za vodu za pice isnositi 140 miliona eura“, zaključio je Gvozdenović.
Dnevne novine