EU web forum

Nabavljena vrijedna oprema za zaštitu od požara

Oprema koju su kroz projekat „Prekogranična zaštita od požara“ dobili Direktorat za vanredne situacije MUP-a Crne Gore i opštinske službe zaštite i spasavanja iz Nikšića, Pljevalja, Plužina, Šavnika i Žabljaka vrijedna je 95.675 eura i u velikoj mjeri će doprinijeti jačanju kapaciteta ovih institucija i službi za efikasniju zaštitu od požara koji uzrokuju znatne štetne posljedice, naročito tokom ljetnjih mjeseci. Nabavljena oprema uključuje kombinezone za gašenje šumskih požara, protivpožarne šlemove i opasače, zaštitne rukavice, naprtnjače za gašenje požara i protivpožarne metle.
Nabavljena vrijedna oprema za zaštitu od požara
Portal AnalitikaIzvor

Pored nabavljene opreme, veoma važna komponenta projekta je i obuka za spasioce iz Crne Gore i BiH, koja je realizovana kroz prekogranične treninge i vježbe, pa su tako spasioci iz ciljnih opština imali priliku da unaprijede svoje znanje i vještine kroz dva treninga za prevenciju, zaštitu i ublažavanje posljedica požara, kao i da pokažu i testiraju nivo spremnosti i spasilačke vještine kroz dvije prekogranične pokazne vježbe. Ostale projektne aktivnosti koje su do sada realizovane uključuju prekogranične obuke za zaposlene u sistemu zaštite i spasavanja iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine na temu Smanjenje rizika od katastrofa,  medijsku kampanju informisanja stanovništva o prevenciji i zaštiti od požara, publikacije i predavanja i radionice u lokalnim zajednicama, osnovnim i srednjim školama.

Projekat „Prekogranična zaštita od požara“ finansira Evropska unija u okviru Programa prekogranične saradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora. Projekat u Crnoj Gori obuhvata opštine Nikšić, Plužine, Šavnik, Žabljak i Pljevlja, a realizuju ga FORS Montenegro – Fondacija za razvoj sjevera Crne Gore i Direktorat za vanredne situacije MUP-a Crne Gore, u saradnji sa službama zaštite i spasavanja iz ciljnih opština. Projekat se u BiH realizuje u opštinama Mostar, Jablanica, Konjic, Ravno, Stolac, Čajniče, Gacko, Bileća, Foča i Trebinje, u saradnji Ministarstva sigurnosti BiH i Instituta za zaštitu od požara i eksplozija iz Sarajeva.

Projekat, koji je započet 18. decembra 2014. godine, traje 24 mjeseca i njegova vrijednost za Crnu Goru iznosi 229.159,29 eura, od čega Evropska unija finansira 84,99% projektnih troškova ili 194.762,48 eura.

Portal Analitika