Ove godine se obilježava 71. godina od završetka Drugog svjetskog rata i 66 godina od pokretanja inicijative za stvaranje današnje Evropske unije.
Predsjednik Crne Gore Filip Vujanović donio je naredbu da se povodom 9. maja – Dana pobjede (Dana Evrope), izvrši počasna artiljerijska paljba, sa deset plotuna iz šest artiljerijskih oruđa.
Počasna paljba je izvršena juče u Podgorici u 18 sati sa platoa brda Gorica.
Savez Udruženja boraca NOR-a i antifašista Crne Gore organizovaće danas u 11 sati skup boraca antifašista, omladine i građana na spomeniku Partizanu borcu na Gorici.
Iz Saveza su saopštili da pored poruka za mir i slobodu koje će uputiti predstavnici ratnih veterana i mladih biće izveden prigodan umjetnički program pod sloganom „Sloboda je svetinja“.
"U sali Dodest KIC-a u 20 sati biće održano veče revolucionarne poezije i pjesme "Crveni bataljoni slobode", na kome će učestvovati mladi stvaraoci iz Crne Gore", navodi se u saopštenju.
U zemljama Evropske unije poseban značaj ima Dan Evrope kao dan koji je označio prekretnicu u odnosima evropskih zemalja i otvorio put stvaranju zajednice zemalja na tom kontinentu, dok je u Rusiji težište na proslavi Dana pobjede u Drugom svjetskom ratu.
Rusija će dan kada je 1945. godine Njemačka kapitulirala, čime je u Evropi završen Drugi svjetski rat, obilježiti tradicionalnom vojnom paradom na Crvenom trgu u Moskvi.
Manifestacija "Besmrtni puk", kojom se odaje počast poginulima u Drugom svjetskom ratu, prvi put je 7. maja održana u glavnom radu Kine, Pekingu, blizu Ruskog kulturnog centra. Komemorativni marš organizovan je i u brojnim drugim gradovima Evrope i svijeta.
U Parizu, francuski predsjednik Fransoa Oland je u nedjelju, 8. maja povodom godišnjice završetka Drugog svjetskog rata u Evropi predvodio ceremoniju koja je počela polaganjem vijenca na spomenik Šarlu de Golu, bivšem predsjedniku i lideru francuskog pokreta otpora tokom Drugog svjetskog rata.
Dan Evrope, 9. maj, ustanovljen je kao dan sjećanja na deklaraciju francuskog ministra vanjskih poslova Roberta Šumana iz 1950. godine, koja se smatra prvim zvaničnim korakom u nastajanju EU.
Deklaracija je bila predlog bivšim neprijateljima, Francuskoj i Njemačkoj, da uspostave organizaciju koja će zajednički upravljati njihovim industrijama uglja i čelika, kako se rat u Evropi nikada ne bi ponovio. Predlog je doveo do stvaranja Evropske zajednice za ugalj i čelik 1951. godine, prethodnice Evropske ekonomske zajednice, odnosno današnje EU.
rtcg.me