Konkurs je raspisao Institut za medije Crne Gore, kao dio regionalnog partnerstva organizacija civilnog društva kojima koordinara Mirovni institut u Ljubljani.
Iz Instituta je saopšteno da je nagrada za istraživačko novinarstvo regionalna inicijativa koju je uspostavila Evropska komisija.
„U okviru ovog projekta, predviđeno je organizovanje godišnjih takmičenja u državama kandidatima i potencijalnim kandidatima za članstvo (Crna Gora, Albanija, Bosna i Hercegovina, bivša jugoslovenska republika Makedonija, Srbija, Kosovo i Turska) tokom tri godine, 2015, 2016. i 2017. godine“, dodaje se u saopštenju.
Za nagradu mogu konkurisati istraživačke priče koje se bave društvenim pitanjima vezanim za zloupotrebu moći i nepoštovanje osnovnih prava, kao i korupciju i organizovani kriminal u Crnoj Gori, a za koje javnost drugačije ne bi saznala.
Konkurs je otvoren do 30. marta, u 24 sata.
„Po propozicijama konkursa, mogu se prijaviti priče koje su emitovane u bilo kojoj vrsti medija u Crnoj Gori: štampa, radio, TV, onlajn mediji ili kombinaciji ovih medija. Konkurs je otvoren za sve profesionalne novinare ili grupe novinara, bez obzira na prirodu njihovog radnog odnosa - puno zaposlenje, honorarni rad, samozaposlenje i slično“, dodaje se u saopštenju.
Kako su rekli iz Instituta, ove godine uvodena je jedna novina – biće nagrađena „Najbolja priča mladog istraživačkog novinara“.
„Za ovu nagradu mogu konkurisati istraživački novinari rođeni 1980. godine ili kasnije, ili grupa novinara od kojih najmanje polovina mora biti rođena 1980. godine ili kasnije“, navode iz Instituta.
Autoru prvonagrađene priče pripašće 4.000 eura, drugonagrađeni će dobiti 3.000, koliko i najbolji mladi istraživački novinar.
Prošle godine prvu nagradu osvojio je novinar televizije Vijesti, Sead Sadiković.
MINA, foto: media.ba