EU web forum

Karte seizmičkog hazarda usklađene sa EU standardima

Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju – Sektor za seizmologiju je u ulozi vodećeg partnera bio angažovan na realizaciji Projekta “Harmonizacija karata seizmičkog hazarda za zemlje zapadnog Balkana”. Projektne aktivnosti odnosile su se na izradu harmonizovanih karata seizmičkog hazarda (popularno rečeno: opasnosti od zemljotresa) za područje teritorije zemalja učesnica projekta.
Karte seizmičkog hazarda usklađene sa EU standardima
Portal AnalitikaIzvor

Širi cilj projekta, koji je vodio prof. dr Branislav Glavatović direktor Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore, je da se podstakne proces uvođenja zajedničke tehničke normative Eurokod-8, kojim se propisuje građenje zgrada otpornih na zemljotres.

Rezultati projekta su:  1. Usklađivanje karata seizmičkog hazarda sa EU standardima (EUROCODE 8), 2. Nacionalni seizmički propisi, procjena seizmičkog rizika (rizika od zemljotresa) i upravljanje rizikom sada će biti bazirani na novim, pouzdanijim kartama hazarda, 3. Unaprijeđena je naučna saradnja u metodologiji utvrđivanja seizmičkog hazarda i razmjeni seizmoloških podataka u regionu, 4. Mladi istraživači zemalja regiona obučeni su u primjeni savremenih metodoloških postupaka proračuna hazarda.

Grupa od 14 naučnih institucija iz šest zemalja zapadnog Balkana, na čelu sa Seizmološkim zavodom Crne Gore, sredinom 2007. godine predložila je NATO Programu Nauka za mir i bezbjednost za finansiraje naučni projekat pod nazivom "Usklađivanje seizmičkih karata za zemlje zapadnog Balkana". Pet mjeseci kasnije Projekat je prihvaćen sa odobrenim budžetom od 638.000 eura.

Projekt je uspješno završen četiri godine kasnije, ostvarenjem svih planiranih ciljeva, obezbjeđujući dragocjeno profesionalno iskustvo u oblasti predmetnog istraživanja - za svih 14 institucija učesnica. Time je značajno dalje unaprijeđen duh tradicionalno dobre regionalne saradnje i ostvareno jačanje profesionalnih i ličnih odnosa u seizmološkoj zajednici cijelog regiona zapadnog Balkana.

Tokom realizacije ovog projekta izdvojena su značajna sredstva za nadgradnju performansi postojećih nacionalnih seizmoloških mreža zemalja učesnica projekta.

Više od 55 % sredstava od ukupnog budžeta projekta utrošeno je na nabavku nove opreme, dok su institucionalni IT kapaciteti značajno unaprijeđeni. Digitalna era seizmoloških instrumenata postavila je dodatne zahtjeve u oblasti prenosa podataka, akvizicije, obrade, skladištenja i njihove distribucije. Svi ovi novi izazovi i obaveze najvećim dijelom su bili ostvareni kroz Projekat – nabavkom novih digitalizatora seizmičkih signala, računara i softvera. Implementacija ovih tehnoloških novina rezultirala je ostvarivanjem kvalitetnim prenosom seizmičkih podataka u realom vremenu i njihovu razmjenu sa zemljama regiona, što je praćeno potpisivanjem sporazuma o saradnji između svih institucija učesnica.

Glavni naučni rezultati koji su postignuti kroz ovaj NATO projekat se ogledaju u novoj generaciji seizmičkih karata, koje su ostvarene primjenom savremenih metoda statističke predikcije na bazi teorije vjerovatnoće - za cijeli zapadni Balkan, na kojima je sa visokom dozom vjerovatnoće, izražena očekivana seizmička opasnost u regionu. Rezultati ove analize obezbijeđuju značajnu pomoć relevantnim državnih organima, javnim i privatnim institucijama, agencijama za kontrolu i upravljanje civilnim katastrofama, itd. - u cilju seizmički bezbjednog prostornog planiranja, projektovanja seizmički sigurnih objekata, unapređenja pripremljenosti društvene zajednice na buduće katastrofe, itd.

Na kraju projekta, izraženo je uvjerenje da rezultati ovog projekta predstavljaju nova dostignuća u metodologiji i praksi procjene seizmičke opasnosti na prostoru zapadnog Balkana, budući da postavljaju kvalitetan temelj za izgradnju i impelemntaciju moderne politike ublažavanja rizika od zemljotresa u regionu. Projektom je preporučeno uspostavljanje novih nacionalnih seizmičkih propisa za sve zemlje regiona, koji bi trebalo da odražavaju novi model seizmičkog hazarda razvijenog u projektu. Ovaj proces bi trebao da osigura integraciju dostignutih savremenih znanja, što mora rezultirati neophodnim promjenama u ovoj oblasti u svim društvenim zajednicama zemalja učesnica projekta.

Napredak u razumijevanju procesa pripreme i nastanka zemljotresa, kao i prikupljanje novih podataka o tim događajima, te svakodnevni razvoj inovativnih pristupa u ovoj istraživačkoj oblasti, još uvijek je daleko od svog kraja.

Uspostavljene seizmološke mreže regiona tek od nedavno su značajno poboljšane, posebno doprinosom i ovog NATO Projekta. Shvatajući značaj kontinualne nadgradnje dostignutih tehnoloških i metodoloških sistema za osmatranje i proučavanje elemenata seizmičkog hazarda, NATO Program nauka za mir i bezbjednost je odmah nakon završetka ovog projekta, predložio njegov nastavak u trogodišnjem trajanju, uz dodatno finansiranje sa 250.000 eura. Nedavno je i taj projekt uspješno završen, ostvarujući dalju nadgradnju seizmičkih karata, u skladu s novim podacima i novim metodologijama razvijenim u međuvremenu.

Portal Analitika