EU web forum

PEJOVIĆ: Sa Albanijom sprovedena 24 projekta

Državni sekretar za evropske integracije i nacionalni koordinator za IPU ambasador Aleksandar Andrija Pejović istakao je da je dosadašnja saradnja Crne Gore i Albanije u okviru Programa prekogranične saradnje bila veoma uspješna što, kako kaže, potvrđuje sprovođenje 24 projekta u vrijednosti od 5,9 miliona eura.
PEJOVIĆ: Sa Albanijom sprovedena 24 projekta
Kristina Ćetković
Kristina ĆetkovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Pejović je učestvovao na završnoj konferenciji u okviru Programa prekogranične saradnje Albanija – Crna Gora Ipa 2007-2013 koja je održana danas u Skadru.

Kako se navodi u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika skup je organizovan kao završni događaj Programa saradnje Albanija- Crna Gora i imao je za cilj promovisanje rezultata programa i projekata, povećanje vidljivosti novog programa Crna Gora-Albanija koji će se finansirati u okviru Ipe II.

Skup je otvorila ministarka za evropske integracije Albanije Kljajda Đoša, a učestvovali su i predstavnici delegacije EU iz Albanije i korisnici projekata koji su zajedno s organizatorima posjetili štandove i predstavili rezultate realizovanih projekata.

Osim sajma, u okviru četiri panela su predstavljeni rezultati Programa Crna Gora – Albanija, posebno predstavljeni najuspješniji projekti iz Programa i razgovarano o prekograničnoj saradnji u finansijskoj perspektivi Ipe za period 2014-2020.

Pejović je posebno ukazao na značaj strategijskog projekta za rekonstrukciju prekograničnog prelaza Božaj i izgradnju novog zajedničkog graničnog prelaza Zatrijebačka Cijevna vrijednosti 3,6 miliona eura.

“Saradnja Crne Gore i Albanije će se nastaviti i u narednom periodu”, istakao je Pejović.

U tom kontekstu informisao je da raspoloživa sredstva EU u okviru finansijske perspektive 2014-2020 iznose 11,9 miliona eura i da će se projekti realizovati u okviru tematskih prioriteta kao što su: turizam, kulturno i prirodno nasleđe, zaštita životne sredine, podsticanje zapošljavanja, mobilnosti radne snage i socijalne inkluzije s obje strane granice.

Učesnici skupa su istakli značaj programa prekogranične saradnje za razvoj dobrosusjedskih odnosa, promovisanje ekonomskog i socijalnog razvoja i poboljšanje standarda i kvaliteta života ljudi i programskom području.

Takođe, istaknuto je da sprovođenje Programa predstavlja dobru pripremu za korištenje strukturnih fondova EU koji će ovim državama biti na raspolaganju danom stupanja u članstvo.

Portal Analitika