Naša galaktička komšinica Andromeda umrla je prije nekoliko milijardi godina, ali je tek nedavno počela da pokazuje znake propadanja.
Galaksije, izgleda, mogu i da nestanu, odnosno da prestanu da pretvaraju gas u zvijezde, a one poput Andromede, umiru sporim tempom tokom više milijardi godina.
Kako i zašto galaksije “zaustavljaju” formiranje zvijezda i mienjaju morfologiju i oblik, jedno je od najvažnijih pitanja kojima se bave intergalaktički astrofizičari.
Time se bavio i jedan amater koji je “prečešljao” na milione fotografija, kako bi otkrio šta se događa u Mliječnom putu.
Plave = zdrave
Osnovna podjela galaksija je na one koje su spiralne i prepune plave svjetlosti koja potiče od mladih zvijezda kratkog životnog vijeka i eliptične sa toplim sjajem i drevnim zvijezdama male mase.
Međutim, moderna istraživanja pokazala su da postoje i mnoge prelazne varijante, pa tako postoje crvene galaksije koje nemaju eliptičan oblik i “plave” koje nisu spiralne.
Primjećene su i galaksije “zelenkaste” nijanse u kojima se proces nastanka novih zvijezda polako gasi, ali i dalje traju procesi formiranja onih koje su davno započete.
Takva je i Andromeda, “zombi” galaksija u kojoj se nove zvijezde formiraju sve sporije, a proces njenog umiranja vjerovatno je započet prije više milijardi godna.
Mnogo je teže odrediti šta se dešava u Mliječnom putu, koji je možda takođe u procesu gašenja, ali pošto smo u njemu, ne možemo lako mjeriti njegova svojstva, kao što je to slučaj sa drugim galaksijama.
Ipak, sasvim je moguće da je i Mliječni put kao i Andromeda, “zombi” galaksija koja je počela da se gasi prije milijardu godina.
B92