U intervjuu za list Delo izjavio je, povodom 20. godišnjice Dejtonskog sporazuma, da BiH treba "dati šansu da doživi punoljetstvo", jer je međunarodna zajednica s tim sporazumom i zaustavljanjem rata "rekla šta je imala reći".
"Sve što je uslijedilo Dejtonu predstavljalo je cementiranje etničkog čišćenja BiH", u čemu nema perspektive i "zbog čega sporazum treba dograditi, ali tako da bude prihvatljiv za sve", kazao je Vajgl.
On smatra da promjene i novi dogovor nije moguće nametnuti spolja, jer "ako Republika Srpska nešto neće da usvoji ne smije biti obilježena kao glavni krivac zaoštravanja odnosa u BiH".
Evropski poslanik je ocijenio da se mora poći "iz dublje analize shvatanja različitosti te države" i stanovnicima BiH prepustiti odluku o tome kakvu državu žele.
"Jedina perspektiva za države Balkana je perspektiva uključivanja u EU", rekao je Vajgl i dodao da i u Makedoniji idu stvari u dobrom pravcu i da će isplivati iz političkih konfrontacija, "što će široko otvoriti mogućnosti za početak pregovora o pridruživanju s EU".
"U tom okviru bi mogli dobiti i rješenje pitanja imena makedonske države", rekao je Vajgl i istakao da se za druge države na Zapadnom Balkanu vidi "da procesi idu u pravcu integracije u EU".
Vajgl je ocijenio da će EU opstati sa drugačijim pravilima, ali je izrazio zabrinutost zbog novog koncepta Unije, koja mora dokazati da "zajednička spoljna i politika bezbjednosti nisu samo želja i prazna fraza".
Evropski poslanik smatra njemačku kancelarku Angelu Merkel najmoćnijom evropskom političarkom i pozdravlja njenu politiku otvorenosti prema izbjeglicama kao dokaz da humanost mora imati ulogu i u politici.
"Veoma je važno kako će Njemačka pokušati afirmisati vrijednosti da EU mora biti otvorena prema ljudima koji beže od ratova i traže utočište, uz spoznaju da nije moguće sve primiti", kazao je Vajgl.
Izvor: eu.me
Foto: nacional.hr