Kako su kazali iz resornog ministarstva, odluka Evropskog parlamenta predstavlja podršku zajedničkim naporima Evropske komisije i Ministarstva poljoprivrede.
„Naime, naknadni pristup globalnoj kvoti za vino dobijen je u veoma kratkom roku od dana upućivanja zahtjeva Ministarstva. Izbjegnuta je i uobičajena i dugotrajna procedura izmjene SSP u sličnim slučajevima koja, po pravilu, podrazumijeva i određene ustupke Crne Gore prema EU“, navode iz Ministarstva poljoprivrede.
Evropski parlament je na zasijedanju 15. decembra većinom glasova usvojilo izmjene Uredbe (EZ) br. 1215/2009 koja se odnosi na izvanredne trgovinske mjere za zemlje koje su u procesu stabilizacije i prudruživanja EU. Crnoj Gori je dopušten pristup globalnoj kvoti za vino, što je omogućeno samo zemljama koje prethodno ispune svoje, odnosno pojedinačne kvote za vino koje su definisane protokolima o vinu ispregovaranim kroz SSP. S obzirom da Crna Gora nije bila u mogućnosti da ispuni svoju kvotu za vino, koja se odnosila samo na flaširano vino, i kroz SSP nije na vrijeme ispregovarala izvoz vina u rinfuzi, nije ni imala mogućnost da koristi globalnu kvotu koja se odnosi na vino u rinfuzi.
Odluka o obnovi trgovinskih preferencijala analizira se i obnavlja svakih pet godina. To znači da najnovija odluka koja počinje 1. januara 2016. važi do 31. decembra 2020. godine. Zato je nakon dobijenih pozitivnih ocjena i uspjeha koje crnogorska poljoprivreda ostvaruje u ispunjenju uslova za otpočinjanje pregovora u oblasti poljoprivrede, ovo još jedna dobra vijest za prozivođače vina u Crnoj Gori.
Foto: coloursofistria.com