Povodom pete godišnjice osnivanja Regionalne škole za javnu upravu (ReSPA) sa sjedištem u Crnoj Gori, Ministarstvo unutrašnjih poslova Vlade Crne Gore i ReSPA su bili domaćini 6. sastanka Upravnog odbora ReSPA na ministarskom nivou.
Ministri iz regiona su raspravljali i dogovorili se o daljim inicijativama za poboljšanje regionalne saradnje i novim modelima zajedničkog rada, uz podršku Evropske unije, koji će voditi reformi javne uprave i postizanju djelotvornijih javnih usluga.
Prilikom otvaranja sastanka Upravnog odbora, Jadranka Vojinović, državna sekretarka Ministarstva unutrašnjih poslova Vlade Crne Gore koja je predstavljala Predsjedavajućeg ReSPA, kazala je: „Prilikom izbora aktuelnog sastava Evropske komisije jasno je naznačeno da će reforma javne administracije biti posmatrana kao treći stub integracionog procesa svih naših država. Upravo u tom svjetlu, vodeći se potrebom pripremanja državnih administracija za obaveze koje će proisteći iz članstva u Evropskoj uniji, formirali smo ReSPA, želeći da kroz podsticanje razmjene informacija i iskustava stvaramo preduslove za javnu upravu okrenutu građanima, koja će na moderan, efikasan i kvalitetan način odgovarati na izazove koje nosi implementacija najviših standarda“.
Evropska unija podržava širok dijapazon instrumenata koji zemljama članicama ReSPA pomažu u razvijanju spremnosti (uključujući administrativne kapacitete) za pristupanje EU. Ovo uključuje finansiranje aktivnosti ReSPA.
Ambasador Mitja Drobnič, šef Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori kazao je: “Snažan naglasak izvještaja Evropske komisije o zemljama u procesu pristupanja EU, objavljenih u utorak, je na poboljšanju javne uprave u cilju postizanja veće profesionalnosti, boljeg odgovora na potrebe biznisa i građana; stoga podrška aktivnostima ReSPA predstavlja važan dio našeg doprinosa napretku zemalja ka integraciji u EU”.
Suad Musić, direktor ReSPA, u predstavljanju srednjoročne strategije ove organizacije pod nazivom ‘Prevazilaženje izazova promjene’, naglasio je “važnost regionalne saradnje, političkog dijaloga i razmjene iskustava javnih djelatnika u tri najvažnija ‘stuba’, odnosno u oblastima reforme javne uprave i boljeg ekonomskog upravljanja na putu ka integraciji u EU kao glavnog strateškog okvira za rad ReSPA u godinama koje dolaze”.
Musić je takođe primijetio da će ovaj okvir “dati prostora za jasnije ciljeve i veću izvjesnost u pogledu osiguranja izvora finansiranja, konsultovanja relevantnih aktera, kao i planiranja i sprovođenja programa rada koji ima direktnog uticaja na reformske napore u regionu”.
Dio strategije „Jugoistočna Evropa 2020“ pod nazivom “Radna mjesta i prosperitet u evropskoj perspektivi” podržava čitav region. Vijeće za regionalnu saradnju i ReSPA su pripremili Regionalni akcioni plan u vezi sa komponentom ove strategije „Upravljanje za rast“, čiji akcenat je na naporima da se javna uprava više prilagodi potrebama biznisa.
“Prilagođavanje Regionalnom akcionom planu zahtijeva čvršću saradnju i osigurava usklađenost između ministarstava ekonomije i/ili finansija i javne uprave u svrhu postizanja ciljeva naših Ekonomskih reformskih programa“, kazao je Goran Šćepanović, generalni direktor za multilateralnu i regionalnu trgovinsku saradnju i ekonomske odnose sa inostranstvom iz Ministarstva ekonomije Crne Gore.
Ministri su takođe usvojili godišnji izvještaj ReSPA za period decembar 2014–oktobar 2015., kao i godišnji budžet za 2016. Na kraju sastanka, gđa Jadranka Vojinović je u ime dosadašnjeg Predsjedavajućeg ReSPA g. Raška Konjevića, ministra unutrašnjih poslova Vlade Crne Gore, predala predsjedavanje Srbiji, dajući zastavu ReSPA g. Željku Ožegoviću, državnom sekretaru Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, koji je predstavljao novu Predsjedavajuću ReSPA, gđu Kori Udovički, potpredsjednicu Vlade Republike Srbije i ministarku državne uprave i lokalne samouprave.
Nakon sastanka Upravnog odbora uslijediće dvodnevna konferencija na temu dalje profesionalizacije i depolitizacije javne uprave u svrhu boljeg pružanja usluga građanima zemalja zapadnog Balkana.