Prema istraživanju, 47 posto ispitanika reklo je da je imigracija najveći izazov u EU-a, što je rast od 14 posto u poređenju s 2013. Hrvatska je uz Portugal i Francusku među zemljama koje su najmanje zabrinute zbog izbjegličke krize - svega 28 posto ispitanika odgovorilo je kako je imigracija najveći problem u EU-u.
U prosjeku, 66 posto ispitanika vjeruje kako se odluke o imigraciji trebaju donositi na evropskom nivou (79-81 posto u Holandiji, Luksemburgu, Španiji, Njemačkoj i Kipru za razliku od 40 posto u Poljskoj i Slovačkoj). U Hrvatskoj se s time slaže 62 posto ispitanika.
Većina, 78 posto ispitanika, slaže se da tražitelje azila treba bolje raspodijeliti među državama članicama (92-97% ispitanika iz Malte, Švedske i Njemačke, za razliku od 31-33 posto iz SLovačke i Češke). Hrvatska je u skladu s prosjekom EU-a, sa visokih 78 posto ispitanika koji se slažu s zajedničkom politikom redistribucije imigranata.
Dok je dolazak ekonomski aktivnih ljudi dobra vijest za sve starije stanovništvo na kontinentu, Evropljani su podijeljeni što se tiče uloge imigranata u ekonomiji. Prosječno, 51 posto ispitanika smatra da njihove zemlje trebaju migrante u nekim sektorima ekonomije (72-77% u Njemačkoj, Danskoj, Švedskoj, ali samo 19-25 posto u Slovačkoj, Bugarskoj, Mađarskoj i Češkoj).
europarl.europa.eu