EU web forum

Dvije trećine ispitanika smatra da se imigrantska kriza treba rješavati u EU

Nezaposlenost i imigracija za većinu Evropljana najveći su izazovi današnjice, kaže zadnje istraživanje Eurobarometra sprovedeno na zahtjev Evropskog parlamenta. Gotovo dvije trećine ispitanika smatra da se odluke o imigraciji trebaju donositi na nivou EU-a umjesto na niovu država članica, dok osam od deset ispitanika podržava bolje razmještanje tražitelja azila među svim državama članicama. Međutim, rezultati se znatno razlikuju po zemljama.
Dvije trećine ispitanika smatra da se imigrantska kriza treba rješavati u EU
Portal AnalitikaIzvor

Prema istraživanju, 47 posto ispitanika reklo je da je imigracija najveći izazov u EU-a, što je rast od 14 posto u poređenju s 2013. Hrvatska je uz Portugal i Francusku među zemljama koje su najmanje zabrinute zbog izbjegličke krize - svega 28 posto ispitanika odgovorilo je kako je imigracija najveći problem u EU-u.

U prosjeku, 66 posto ispitanika vjeruje kako se odluke o imigraciji trebaju donositi na evropskom nivou (79-81 posto u Holandiji, Luksemburgu, Španiji, Njemačkoj i Kipru za razliku od 40 posto u Poljskoj i Slovačkoj). U Hrvatskoj se s time slaže 62 posto ispitanika.

Većina, 78 posto ispitanika, slaže se da tražitelje azila treba bolje raspodijeliti među državama članicama (92-97% ispitanika iz Malte, Švedske i Njemačke, za razliku od 31-33 posto iz SLovačke i Češke). Hrvatska je u skladu s prosjekom EU-a, sa visokih 78 posto ispitanika koji se slažu s zajedničkom politikom redistribucije imigranata.

Dok je dolazak ekonomski aktivnih ljudi dobra vijest za sve starije stanovništvo na kontinentu, Evropljani su podijeljeni što se tiče uloge imigranata u ekonomiji. Prosječno, 51 posto ispitanika smatra da njihove zemlje trebaju migrante u nekim sektorima ekonomije (72-77% u Njemačkoj, Danskoj, Švedskoj, ali samo 19-25 posto u Slovačkoj, Bugarskoj, Mađarskoj i Češkoj). 

europarl.europa.eu

Portal Analitika