On je Pobjedi rekao da bi Crna Gora i Albanija trebalo zajedno da rade fizibiliti studiju za izgradnju Jadransko-jonskog auto-puta i konkurišu za novac iz pretpristupnih fondova Evropske unije.
Odnosi Crne Gore i Albanije su, prema njegovim riječima, su na svim nivoima izuzetni i na političkom, ekonomskom, ljudskom. U najkraćem, naša dva naroda i zemlje žive u harmoničnim odnosima.
Na pitanje da li bi saradnja mogla biti boljam Ahmetaj kaže da su naše zemlje male, da je cijeli region sastavljen od malih država, kao i da je svaka za sebe malo tržište.
-Ako se integrišemo, možemo postati tržište od 26 miliona konzumenata, što će samo po sebi biti prijemčivo potencijalnim investitorima. S druge strane, postoje izuzetne šanse da radimo na infrastrukturnim i saobraćajnim projektima. Posebno se to odnosi na Jadransko-jonski auto-put, koji je promovisan u okviru Berlinskog procesa i podržan nedavno na skupu u Beču. Ovaj projekat bi trebalo da bude materijalizovan u Parizu u avgustu naredne godine. Kao ministar promovišem regionalnu saradnju i uskoro ću uputiti poziv vašim ministrima ekonomije i saobraćaja da se neformalno sretnemo kako bismo usaglasili memorandum o razumijevanju za izradu zajedničke fizibiliti studije za Jadransko-jonski auto-put, kazao je Ahmetaj.
On je kazao da je naša saradnja u toj oblasti prirodna, jer puno ljudi iz Crne Gore odlazi u Albaniju, a njihovi građani kod nas na odmor ili vikende.
-Ono o čemu bismo sada trebali da razmišljamo jesu zajednički aranžmani i projekti. Naše vlade su nedavno inicirale projekat koji se odnosi na promociju Skadarskog jezera i rijeke Bojane, sa obje strane granice, kako bismo ovo područje pretvorili u ekonomsko-turističku zonu, dodaje je sagovornik Pobjede.
Na pitanje kako stojimo sa projektima prekogranične saradnje i trošenjem novca iz IPA, Ahmetaj odgovara da smo prije podjele novca, dijelili evropski san.
-Do nas je da učinimo sve da povećamo naše kapacitete za korišćenje novca iz pretpristupnih fondova. Mislim da u tom dijelu malo zaostajemo i da bi puno toga trebalo još uraditi. Kada je u pitanju prekogranična IPA, trebalo bi da načinimo korak naprijed i uspostavimo zajedničke komisije i radimo na zajedničkim projektima. To bi nam bio veoma pametan potez. Ali, mi to još ne radimo, što znači da bi trebali da budemo još konkretniji u našoj saradanji na evropskim projektima, kazao je Ahmetaj.
Mali prekogranični projekti povezuju ljude i ekonomije
Projekat Nove turističke rute za Skadarsko jezero, koje sprovode Unija poslodavaca Crne Gore i Albanska poslodavačka organizacija, dobio je brojne pohvale i iz EU.
-Takvi mali projekti su fantastični, jer povezuju „stvarne ljude oko stvarnih pitanja“. Umjetnički zanati i mali biznisi su veoma značajni, jer zadiru u samu srž i srce naše tradicije i ekonomije, kroz samozapošljavanje. Isto tako, oni su veoma atraktivno sredstvo turističke ponude i način za povezivanje ljudi. Kada pogledamo rad tih zanatlija, vidimo koliko toga dijelimo, koliko smo slični i različiti u isto vrijeme. Tako da je to fantastično, zaključio je sagovornik Pobjede.