Iskustva vlasnika farmi i model funkcionisanja kooperative uvjerili su naše proizvođače da treba dalje razvijati organsku proizvodnju, jer je riječ o proizvodima koji se sve više traže na tržištu EU, kao i da je značaj kvalitetnog udruživanja od presudne važnosti za postizanje uspjeha.
Grupa od 22 organska proizvođača iz Crne Gore, zajedno sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja boravi na studijskom putovanju u Francuskoj. Ministarstvo je organizovalo studijsko putovanje sa ciljem da se naši organski proizvođači dodatno edukuju i sagledaju na koji način funkcionišu organski proizvođači u EU. Francuska u pogledu iskustava u ovoj oblasti predstavlja odličan izbor.
Na farmi gospodina Emanuela Ekstera, čije se gazdinstvo u sistemu organske proizvodnje nalazi šest godina, naši proizvođači su se upoznali sa proizvodnjom 25 različitih vrsta ljekovitog i aromatičmog bilja. Na istom domaćinstvu na organski način uzgaja se 11 vrsta stonog grožđa, kao i više vrsta povrća. Sve navedeno uzgaja se na oko hektar obradive površine na imanju koje se prostire na 4 hektara. Vlasnik je iskoristio cjeloukupne zemljišne potencijale, pa mu je, zapravo, uzgoj ruža postala glavna proizvodnja. Ruže distribuira farmaceutskim kućama, a dio prerađuje na svom gazdinstvu praveći slatko, sok i čaj. Sa plasmanom svih proizvoda sa gazdinstva nema problema. Savjetovao je kolege iz Crne Gore da ne odustaju od bavljenja organskom proizvodnjom, jer je na kraju uspjeh zagarantovan. Istakao je da je organska proizvodnja veoma zahtjevna, ali da predstavlja budućnost, jer sve više kupaca želi kvalitet više.
Mogućnosti organske proizvodnje naši proizvođači su mogli da sagledaju i prilikom obilaska dijela gazdinstva Dejvida Pjermorta. On je jedan od većih francuskih organskih proizvođača koji se organskom proizvodnjom uspješno bavi već 25 godina. Proizvodnja se odvija na 65 hektara, uglavnom žitarica i povrća, uz izgoj ovaca. Gospodin Pjermort je jedan od zadovoljnih evropskih poljoprivrednika koji, kako je kazao gostima iz Crne Gore, nikada ne bi pomislio da mijenja djelatnost.
Organske farme u Francuskoj uglavnom koriste energiju sunca, ne samo zbog pristupa ekološkoj proizvodnji, nego i iz razloga smanjenja troškova proizvodnje. Naši proizvođači su imali dosta pitanja za farmere, a posebno u dijelu nabavke i korišćenja sjemenskog materijala.
Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja organizovalo je studijsko putovanje uz pomoć Ambasade Republike Francuske u Crnoj Gori, a na poziv direktorice francuske Agencije za razvoj organske poljoprivrede gđe Elizabet Mersije. Gospođa Mersije je početkom ove godine boravila u Crnoj Gori, kada je sa svojim saradnicima učestvovala na okruglom stolu koji je Ministarstvo organizovalo u cilju edukacije organskih proizvođača. Saradnja sa Francuskom u oblasti organske proizvodnje dogovorena je tokom zvanične posjete ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja prof. dr Petra Ivanovića u junu 2013. godine.