MUP je predstavio Nacrt strategije reforme javne uprave u Crnoj Gori od 2016. do 2020. godine.
Ekspert Sigme - zajedničke inicijative Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) i Evropske unije Gregor Virant kazao je da je ta organizacija podržala pripremu strategije od početka.
“Reforma javne uprave jedan je od najbitnijih stubova za pridruživanje Crne Gore EU, ali reforma javne uprave nije značajna samo za evropsku perspektivu Crne Gore nego i za konkurentnost crnogorske privrede i za zadovoljstvo građana”, ocijenio je Virant.
On je pojasnio da je Strategija usmjerena ka pridruživanju Crne Gore EU sa ciljem pune integracije i poboljšanje javne uprave, usluga za građane i privredne subjekte.
“Ova Strategija je kredibilna, što znači da postavlja realistične ciljeve koji odgovaraju na izazove prikazane unutrašnjim i međunarodnim analzama javne uprave”, kazao je Virant.
Ti ciljevi, kako je precizirao, propraćeni su konkretnim indikatorima preko kojih će se mjeriti uspješnost implementacije Strategije.
Virant je ukazao na pozitivne aspekti strategije kao što je činjenica da se ona temelji na analizi stanja.
On je podsjetio da postoje dvije glavne analize, a to su - analiiza efekata implementacije dosadašnje strategija Aurum i Sigmina ocjena stanja koja se temelji na principima javne uprave.
Virant je dodao da je pozitivno to što Nacrt strategije postavlja konktretne ciljeve u svim izdvojenim oblastima kao i što kod svakog cilja postoji indikator kako će se mjeriti uspješnost Strategije.
“Za razliku od sadašnje nova strategija je više usmjerena prema konkrentnim rezultatima, što znači da se neće implemantirati samo preko zakona ili nekih podzakonskih akata”, kazao je Virant
On je naveo da izrada i usvajanje dokumenta nije samo po sebi cilj i neće donijeti rezultat u primjeni Strategije.
“Ciljevi su postavljeni tako da se mora postići konkretan efekat za građane, preduzeča ili javnu upravu”, precizirao je Virant.
Državna sekretarka u MUP-u Jadranka Vojinović, kazala je da će Nacrt strategije reforme javne uprave opredijeliti buduće strateške pravce reforme javne administracije za period do 2020. godine.
Crna Gora, kako je podsjetila, sa reformom državne administracije počela je 2002. godine implemetacijom strategije za period 2002. do 2009. godine
“Sada su se već stekli i vremenski i objektivni razlozi da strateški planiramo razvoj državne uprave, lokalne samouprave i organizacije sa javnim ovlašćenjima za period do 2020. godine”, smatra Vojinović.
Ona je kazala da je Nacrt strategije baziran na iskustvima i analizama koje je MUP pripremao o prethodno realizovanim aktivnostima.
“Nacrt je baziran i na principima razvoja javne administracijue i mjerljivosti napredka administracije na kojima su raadili Sigma i OECD, a koji je finansirala Evropska komisija”, pojasnila je Vojinović.
Prema njenim rijčima, Nacrt je fokusiran na strateško upravljanje procesom reforme sa akcentiom na odgovornostima u realizaciji pojedinih segmenata strategije, razvoju i kordinaciji javnih politika, službenički sistem i upravljanje kadrovima, organizaciju i odgovornost sistema javne uprave, pružanje usluga javne administracije, upravljenje javnim finansijama.
Nacrt je, kako je dodala, fokusiran i na posebna pitanja sistema javne uprave i lokalne samouprave kao što su decentralizacija poslova, komunalni poslovi, funkcionalni i terotorijačlni aspekti sistema jedinica loiokalnih samouprava.
Vojinović kazala je da namjera MUP-a nije da usvoje pretjerano ambiciozan dokument.
“Naša intencija je da usvojimo dokument koji administrativni kapaciteti na svim nivoima moći da iznesu u odnosu na aktivnmosti planirane dokumentom i da rezultati u 2020. godini budu zadovoljavajući posebno u odnosu na ostvarivanje principa da imamo profesionalnu, racionalnu, modernu i odgovornu javnu administraciju”, navela je Vojinović.
Ona je kazala da je najbitnije kako će građani ocijeniti reformu uprave što će se reflektovati na ocjenu Evropske komisije o napretku u oblasti reforme javne uprave.
Izvor: Agencija Mina