Drobnič, koji je u Crnoj Gori više od tri godine, ističe da su reforme u Crnoj Gori koje su dio procesa pregovora sa EU već vidljive. Napominje da je cilj pregovaračkog procesa da Crna Gora što prije ispuni sve uslove i postane članica EU.
"Sami proces pregovaranja obuhvata najšire reforme koje moraju da se izvrše i tu je Crna Gora, u okviru šireg procesa na vrlo dobrom putu. Mnogo toga je već urađeno. Na nekim područjima konstatujemo da su urađeni neki formalni koraci, ali da ti formalni koraci treba da se dopune sa implementacijom zakona. Dosta je zakona doneseno, čak je i Ustav promijenjen, što je veliko dostignuće politike, jer ta odluka o Ustavu se donosi dvotrećinskom većinom u parlamentu. Prema tome, možemo reći da je dosta toga napravljeno i da je Crna Gora na dobrom putu“, kazao Drobnič Agenciji Anadolija.
Crna Gora je do sada u pregovorima sa EU zatvorila dva pregovaračka poglavlja, i od evropskih zvaničnika je proglašena za lidera u regionu kada su u pitanju EU integracije.
"Cilj pregovora je da se odrede uslovi pod kojima će Crna Gora ući u EU, mada i pregovori su neke reforme koje Crna Gora mora da obavi. I u pregovorima Crna Gora je postigla dobre rezultate, poznati su podaci o broju otvorenih poglavlja. Dakle, 20 poglavlja je otvoreno, dva su zatvorena. U narednom periodu dolaze ta teška poglavlja koja imaju uslove za otvaranje. Nadamo se da će i tu Crna Gora biti uspješna kao i kod otvaranja poglavlja koja nisu iziskivala neke uslove za otvaranje“, ističe šef Delegacije EU u Crnoj Gori.
Sprovođenje reformi je nešto što se često može čuti iz briselske administracije. Drobnič ocjenjuje da se rezultati reformi mogu vidjeti, ali da nedostaju konkretni rezultati u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.
"Neka dostignuća su manje vidljiva. Mi pratimo detalje, i moramo reći da je tu napravljen napredak. Za poglavlja 23 i 24 važi da su napravljeni neki formalni koraci koji još treba da se nadograde sa implementacijom, sa izvršavanjem zakona koji su doneseni, sa uspostavljanjem nekih mehanizama koji su predviđeni tim zakonima. Poglavlja 23 i 24 su poglavlja koja se tiču vladavine prava, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, koja se tiču prava lica, prava građana. Tu još nedostaju konkretni rezultati kada je govor o borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, rezultati koji bi stvarno čvrsto svjedočili o tome da su ti formalni koraci bili uspješni. Jer ako se država zaustavi samo na formalnim koracima, a ne dođe do tog rezultata istraga i sudskih presuda, onda su ti formalni koraci bez prave vrijednosti. Međutim, možemo da konstatujemo da se tu stvari razvijaju, mnogo ima ovdje kritike i u samoj Crnoj Gori da je taj proces mogao da teče i brže, međutim mi svakako konstatujemo da su te promjene napravljene“, kaže za AA Drobnič.
U posljednjih nekoliko godina, priča o zamoru od proširenja EU, bila je česta tema, kako u regionu, tako i kod samih članica EU. Drobnič smatra da ne treba govoriti o zamoru, već o zabrinutosti država članica da se kroz nove članice u Uniju unose problemi.
"Međutim, mislim da države kandidati ne trebaju biti zabrinuti zbog toga, jer ako država kandidat solidno obavlja svoj posao, ako se pripreme za punopravno članstvo, ako ispune kriterijume za punopravno članstvo, onda niko u EU neće biti protiv toga da se prime nove članice, jer to je u interesu EU. Mislim da diskusije o zamoru nisu produktivne, jer se treba koncentrisati na to da se reforme sprovode, da se postepeno ispunjavaju uslovi, i ako se taj dio posla postigne, mislim da neće biti problema da EU i njene članice odmah nakon što kandidat ispuni te uslove donesu odluku o primanju novih članica“, kaže Drobnič. (Portal RTCG)