Na sastanku je bilo riječi o toku pregovaračkog procesa, ispunjavanju obaveza iz Programa pristupanja Crne Gore EU i mjestu i ulozi Uprave carina u ispunjavanju obaveza iz pristupnog procesa.
Ambasador Pejović je pozdravio učešće i doprinos predstavnika Uprave carina u radnim grupama za vođenje pregovora, posebno u okviru poglavlja 29. Carinska unija. Istakao je da je u ovoj oblasti učinjen značajan napredak, ali da je neophodno u narednom periodu nastaviti s usklađivanjem domaćeg zakonodavstva s pravnom tekovinom EU i njegovim efikasnim sprovođenjem.
Glavni pregovarač je, takođe, ukazao na značajnu ulogu Uprave carina u realizaciji obaveza iz akcionih planova za 23. i 24. poglavlje, kako onih u strategijskom i zakonodavnom dijelu, tako i u pogledu jačanja administrativnih kapaciteta za ispunjavanje obaveza iz procesa pristupanja.
Direktor Uprave carina Vladan Joković je upoznao ambasadora Pejovića s prioritetnim aktivnostima te institucije u sklopu ispunjavanja obaveza iz poglavlja 29. Carinska unija, 23. Pravosuđe i temeljna prava i 24. Pravda, sloboda i bezbjednost. Istakao je da je Uprava carina, u dijelu obaveza koje se odnose na borbu protiv korupcije, usvojila Plan integriteta i formirala organizacione jedinice koje imaju važnu ulogu u realizaciji Programa u borbi protiv korupcije.
Sagovornici su ocijenili da se usklađivanje crnogorskog zakonodavstva s evropskim propisima odvija planiranom dinamikom, ali da će najveći izazov u ovoj oblasti biti povezivanje crnogorskih i IT sistema Evropske unije, za šta će biti potrebna finansijska i ekspertska podrška EU.
U tom kontekstu su istakli važnost sprovođenja projekta za unapređenje IT sektora i nabavke opreme koji se sprovodi iz Ipe 2014, vrijednog 3,3 miliona eura, čija će realizacija započeti početkom 2016.
Takođe, razmijenjena su mišljenja o potrebi daljeg unapređenja tehnoloških kapaciteta Uprave carina da na kvalitetan način isprati i realizuje obaveze iz evropske agende, kroz realizaciju projekata iz Tajeksa i programa Carine 2020.