Uvođenje inkluzivnog obrazovanja u Crnoj Gori ne prati obuka stručnog kadra u sprovođenju sportskih aktivnosti za djecu i odrasle sa intelektualnim smetnjama i teškoćama a samim tim oni su u velikoj mjeri isključeni iz sportskih aktivnosti.
Cilj seminara je da se obezbijedi prostor za neformalno učenje koje je važno za izgradnju kapaciteta i poboljšanje sportskih programa za osobe sa intelektualnim smetnjama i teškoćama u razvoju. Seminaru će prisustvovati 50 učesnika - profesionalaca iz raznih oblasti, koji će imati priliku da ovladaju novim vještinama i tehnikama kroz dvodnevne edukativne i praktične radionice. Neke od tema na ovom seminaru će biti: Osnove sporta (principi, korist i značaj Specijalne Olimpijade), značaj porodice u razvoju mladih sportista i promovisanje jednakosti osoba sa intelektualnim smetnjama i teškoćama u razvoju.
U okviru 14-to mjesečnog projekta „Pruži mi šansu” planirane su sledeće projektne aktivnosti: dvodnevni seminari u 10 opština (5 u Crnoj Gori i 5 u Bosni i Hercegovini), 4 sedmodnevna kampa (dva u Crnoj Gori i dva u Bosni i Hercegovini), dva sportska takmičenja kao i 6 press konferencija 3 u Crnoj Gori i 3 u Bosni i Hercegovini). Navedene aktivnosti imaju za cilj podizanje svijesti svih građana i institucija o sportu, kao sredstvu za doprinos boljem učešću i socijalnoj inkluziji osoba sa intelektualnim smetnjama i teškoćama, jačanje kapaciteta i umrežavanje organizacija i institucija radi unapređenja socijalne uključenosti osoba sa intelektualnim smetnjama i teškoćama kroz sportske aktivnosti, stvaranje okruženja u kome mladi mogu da uče jedni o drugima i prevaziđu prepreke i barijere koje tradicionalno sprečavaju potpuno uključivanje osoba sa intelektualnim smetnjama i teškoćama u školama, univerzitetima, sportskim klubovima i društvu u cjelini.
Ukupna vrijednost projekta je 111,981 eura (iznos EU granta namijenjen Crnoj Gori je 94,946 eura) iz Instrumenta za predpristupnu pomoć prekograničnog programa BiH-CG (IPA CBC BiH-MNE), od čega Evropska unija finansira 84,79 odsto. Preostalih 15,21 odsto obezbijeđeni su od strane potpisnika ugovora “Specijalna Olimpijada” iz Crne Gore.
Predavač na seminaru je Milorad Đondrić (Čačak - Srbija), diplomirani profesor fizičkog vaspitanja i sporta, ekspert za inkluzivno obrazovanje kroz sport, Certificaban “Special Olympics” trener.