Šef Delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Gori, Mitja Drobnič ocijenio je da je potreban otvoren razgovor o tom pitanju, objašnjavajući da nijedna država nije imuna na taj problem, uključujući i one unutar EU.
On je kazao da je, iako su kvalitetni zakoni ključni za zaustavljanje nasilja nad ženama, neophodno utvrditi korjen problema.
„Crna Gora mora još uvijek da radi na razvijanju svog sistema socijalne zaštite, na izgradnji kapaciteta državnih institucija kako bi pružila adekvatnu zaštitu prava najranjivjih grupama stanovništva“, poručio je Drobnič, navodeći da će EU nastaviti da pruža podršku reformi socijalnog sistema u državi.
Drobnič smatra da su aktivne NVO ključan dio procesa izgradnje participativne demokratije u Crnoj Gori.
Ministarka rada i socijalnog staranja, Zorica Kovačević kazala je da je cilj danas pokrenute kampanje informisanje građana o dostupnosti nacionalne SOS linije za žrtve nasilja u porodici, njihovo motivisanje da je koriste i podizanje povjerenja u sistemski pristup državnih organa u pružanju zaštitnih mjera.
Prema njenim riječima, uvođenje SOS linije, čiji je broj 080/111-111, realizuje se kroz partnerstvo institucija sa nevladinim sektorom i, kako je dodala, pokazatelj je riješenosti resornog Ministarstva da istraje i postigne najviše standarde socijalne zaštite.
„Svaka žrtva nasilja u porodici, koja odluči da prijavi slučaj Centrima za socijalni rad, dobiće punu podršku, kako u smislu hitnosti, tako i punog angažovanja na procesuiranju predmeta, zaštiti i pomoći“, poručila je Kovačević.
Ona je objasnila da je linija besplatna za pozive sa bilo koje mreže u Crnoj Gori i dostupna 24 sata dnevno.
„Ovaj servis predstavlja prvi i najvažniji kontakt za podršku žrtvama nasilja, jer na SOS liniji radi obučeno, kompetentno osoblje koje razumije problem nasilja u porodici i koje će žrtvama dati savjet i podršku, a, prema njihovoj želji, preduzimati dalje korake“, objasnila je Kovačević.
Ona je ocijenila da je Crna Gora u prethodnom periodu napravila značajne pomake na unapređenju sistema zaštite od nasilja u porodici, na nivou strateških i zakonskih okvira, kao i na nivou aktivnosti na terenu.
Kovačević je podsjetila da je 2011. godine bilo 507 prijavljenih prekršajnih slučajeva nasilja u porodici, dok ih je u prošloj godini bilo 1.347.
„To znači da je broj prijava u periodu od samo tri godine porastao za 166 odsto“, navela je Kovačević, ocjenjujući da povećan broj prijava ne sugeriše da je više nasilja u državi, već da je stvoren povoljniji zakonski okvir.
(Mina)