Taj sudija i vladina službenica dali su ostavke, a spor će biti nastavljen kada se izabere novi sudija. Ovaj granični spor je bio prijetnja za pristupanje Hrvatske EU, a sporazum o arbitražnom rješavanju spora na sudu u Hagu sklopila je 2009. bivša premijerka Hrvatske Jadranka Kosor sa tadašnjim slovenačkim premijerom Borutom Pahorom. Srbija takođe ima granične sporove sa susjedima, a premijer Srbije Aleksandar Vučić najavio je 24. jula i mogućnost arbitraže sa Hrvatskom zbog Šarengradske ade na Dunavu ukoliko se dijalogom ne riješi spor.
Slovenački sudija Stalnog arbitražnog suda u Hagu u graničnom sporu Hrvatske i Slovenije Jernej Sekolec podnio je ostavku 23. jula, a Slovenija ima rok od 15 dana da odabere novog sudiju kako bi se postupak nastavio.
Dnevnik Televizije Slovenija je 23. jula, nakon vijesti o ostavci slovenačkog sudije, objavio nekoliko mogućih imena kandidata za mjesto novog arbitra, a među najozbiljnijim je bivši ustavni sudija Ernest Petrič, koji je ranije već konkurisao za slovenačkog člana arbitraže
Razlog za ostavku je kršenje obaveze sudije o nepristrasnosti. Slovenački mediji objavili su transkripte komunikacije u kojima Sekolec i izaslanica slovenačke vlade za ovaj dosije Simona Drenik razgovaraju o taktici koju treba primijeniti kako bi Slovenija dobila što povoljniji položaj.
Prema audio-zapisima, Sekolec je Drenikovoj prenosio detalje iz povjerljive diskusije predsjednika suda i ostalih arbitara i s njom osmišljavao kako uticati na ostale sudije. Tako joj je, između ostalog, rekao da je predsjednik suda vrlo rano u postupku rekao da su "Slovenci dobili šta su htjeli na moru" i da najmanje dvije trećine Piranskog zaliva ide Sloveniji.
Spor se odnosi na Piranski zaliv u Jadranskom moru, kojem Slovenija pridaje veliki značaj budući da ima samo 46 kilometara obale. Ovaj spor je dugo ugrožavao pristupanje Hrvatske EU, a mogućnost da Slovenija uloži veto visila je u vazduhu kao prijetnja.
Sporazumom Hrvatske i Slovenije iz 2009. predviđeno je uspostavljanje međunarodnog arbitražnog suda za određivanje granice na moru i kopnu, vezu Slovenije prema otvorenom moru i korišćenje relevantnih morskih područja. Arbitražni sud čini pet sudija - po jedan iz Hrvatske i Slovenije, a preostala tri su izabrana zajedničkim dogovorom s popisa arbitara Evropske komisije.
Odluka arbitražnog suda očekuje se u decembru.
Izvor: euroactiv.rs