Novi Akcioni plan ima za cilj da dodatno ojača sprovođenje EU politike o ljudskim pravima sa posebnim naglaskom na jačanju vlasništva nad ovim procesom od strane lokalnih institucija, mehanizama i civilnog društva, kao i na dodatno snaženje branilaca ljudskih prava. Akcioni plan definiše planove za saradnju između EU i lokalnih institucija u partnerskim zemljama, kao i za ciljanu podršku i izgradnju kapaciteta. Njime se jača posvećenost uključivanju ljudskih prava u sve aktivnosti i politike EU (uključujući i u razvojnu saradnju, migracije/azil, borbu protiv terorizma i trgovinu/investicije) i obezbjeđivanju unutrašnjeg i spoljnjeg sklada i efikasnosti, kao i promovisanju rodne ravnopravnosti i snaženju žena. Posebne aktivnosti su definisane u pet predmetnih oblasti: jačanje vlasništva nad ovim procesom među lokalnim akterima; prevazilaženje izazova u oblasti ljudskih prava; obezbjeđivanje sveobuhvatnog pristupa ljudskim pravima u konfliktnim zonama i kriznim situacijama; i obezbjeđivanje djelotvornije politike podrške ljudskim pravima i demokratiji.
Otkad je usvojen prvi Akcioni plan 2012. godine, EU je usvojila nekoliko Smjernica za ljudska prava i Priručnik za pristup razvoju zasnovan na politici ljudskih prava. EU takođe nastavlja da unapređuje djelotvornost svog bilateralnog rada na ljudskim pravima i demokratiji, da promoviše rad na multilateralnom nivou, i da poboljšava uključivanje ljudskih prava u svim segmentima spoljnih aktivnosti EU. Specijalni predstavnik EU za ljudska prava Stavros Lambrinidis doprinosi djelotvornosti i skladnosti politike ljudskih prava Evropske unije.
Imajući u vidu mnoge krize i široko rasprostranjeno kršenje ljudskih prava i temeljnih sloboda, novi Akcioni plan za period 2015-2019 je usvojen sa ciljem da omogući EU da i dalje rješava ovakve izazove putem fokusiranih aktivnosti, sistemskom upotrebom instrumenata koji su joj na raspolaganju, i unaprijeđenim efektom svojih politika i instrumenata.
Novi Akcioni plan je pripremila Evropska služba za spoljne poslove, zajedno sa Evropskom komisijom i državama članicama EU, koji su svi zajedno odgovorni za njegovo sprovođenje. Osmišljen je na osnovu Akcionog plana za ljudska prava i demokratiju 2012-2014 i njime se reafirmiše posvećenost EU strateškom okviru za ljudska prava i demokratiju, koji će i dalje biti vodilja za sve aktivnosti EU na ovom polju.
Akcioni plan će se sprovoditi u tijesnoj saradnji sa Evropskim parlamentom i kroz redovne konsultacije sa relevantnim akterima, naročito sa organizacijama civilnog društva. Plan će biti predmet revizije tokom 2017. godine. Njime se pokriva period do 31. decembra 2019. godine.
Zaključci Savjeta i tekst Akcionog plana su dostupni ovdje.
Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori