EU web forum

Ljudska prava i dalje u srcu EU agende

"Krize, siromaštvo i mnogi pokušaji da se suzi prostor civilnog društva širom svijeta, zahtijevaju našu punu pažnju i napore na polju ljudskih prava. Svakodnevno smo suočeni sa dramatičnom situacijom ugnjetavanih ljudi koji su primorani da bježe od sukoba, žena koje se bore da odbrane svoje dostojanstvo i svoja prava, djece koja su dovedena do ropstva, građana čija se osnovna prava sistematski ignorišu. Akcioni plan koji smo usvojili danas dodatno ojačava posvećenost Evropske unije ljudskim pravima, fokusirajući se na lokalne aktere i organizacije civilnog društva. Sve države članice EU su ujedinjene u njegovoj promociji",”rekla je Federika Mogerini, Visoka predstavnica za spoljne poslove i bezbjednost i potpredsjednica Evropske komisije, povodom usvajanja Akcionog plana.
Ljudska prava i dalje u srcu EU agende
Portal AnalitikaIzvor

Novi Akcioni plan ima za cilj da dodatno ojača sprovođenje EU politike o ljudskim pravima sa posebnim naglaskom na jačanju vlasništva nad ovim procesom od strane lokalnih institucija, mehanizama i civilnog društva, kao i na dodatno snaženje branilaca ljudskih prava. Akcioni plan definiše planove za saradnju između EU i lokalnih institucija u partnerskim zemljama, kao i za ciljanu podršku i izgradnju kapaciteta. Njime se jača posvećenost uključivanju ljudskih prava u sve aktivnosti i politike EU (uključujući i u razvojnu saradnju, migracije/azil, borbu protiv terorizma i trgovinu/investicije) i obezbjeđivanju unutrašnjeg i spoljnjeg sklada i efikasnosti, kao i promovisanju rodne ravnopravnosti i snaženju žena. Posebne aktivnosti su definisane u pet predmetnih oblasti: jačanje vlasništva nad ovim procesom među lokalnim akterima; prevazilaženje izazova u oblasti ljudskih prava; obezbjeđivanje sveobuhvatnog pristupa ljudskim pravima u konfliktnim zonama i kriznim situacijama; i obezbjeđivanje djelotvornije politike podrške ljudskim pravima i demokratiji.

Otkad je usvojen prvi Akcioni plan 2012. godine, EU je usvojila nekoliko Smjernica za ljudska prava i Priručnik za pristup razvoju zasnovan na politici ljudskih prava. EU takođe nastavlja da unapređuje djelotvornost svog bilateralnog rada na ljudskim pravima i demokratiji, da promoviše rad na multilateralnom nivou, i da poboljšava uključivanje ljudskih prava u svim segmentima spoljnih aktivnosti EU. Specijalni predstavnik EU za ljudska prava Stavros Lambrinidis doprinosi djelotvornosti i skladnosti politike ljudskih prava Evropske unije.

Imajući u vidu mnoge krize i široko rasprostranjeno kršenje ljudskih prava i temeljnih sloboda, novi Akcioni plan za period 2015-2019 je usvojen sa ciljem da omogući EU da i dalje rješava ovakve izazove putem fokusiranih aktivnosti, sistemskom upotrebom instrumenata koji su joj na raspolaganju, i unaprijeđenim efektom svojih politika i instrumenata.

Novi Akcioni plan je pripremila Evropska služba za spoljne poslove, zajedno sa Evropskom komisijom i državama članicama EU, koji su svi zajedno odgovorni za njegovo sprovođenje. Osmišljen je na osnovu Akcionog plana za ljudska prava i demokratiju 2012-2014 i njime se reafirmiše posvećenost EU strateškom okviru za ljudska prava i demokratiju, koji će i dalje biti vodilja za sve aktivnosti EU na ovom polju.

Akcioni plan će se sprovoditi u tijesnoj saradnji sa Evropskim parlamentom i kroz redovne konsultacije sa relevantnim akterima, naročito sa organizacijama civilnog društva. Plan će biti predmet revizije tokom 2017. godine. Njime se pokriva period do 31. decembra 2019. godine.

Zaključci Savjeta i tekst Akcionog plana su dostupni ovdje.

Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori

Portal Analitika