EU web forum

Štajnaker: Odgovornost da bude karakteristika javne uprave

Odgovornost i spremnost da se polažu računi treba da budu karakteristike državne administracije, poručila je ambasadorka Njemačke, Gudrun Elizabet Štajnaker.
Štajnaker: Odgovornost da bude karakteristika javne uprave
Portal AnalitikaIzvor

Ona je, otvarajući okrugli sto posvećen kompatabilnosti uslova za učlanjnje u Evropsku Uniju (EU) i NATO u organizaciji Evropskog pokreta u Crnoj Gori, poručila da činovnici treba da polažu račune za svoj rad građanima.

“Vlada je pokazala političku volju za ulazak u EU i NATO, što se pokazalo jer ste kandidati za ulazak u obje insitucije, ali za implementaciju treba nešto što Maks Veber naziva odgovornost i polaganje računa”, objasnila je Štajnaker.

Prema njenim riječima, važno je da se reforme vladavine prava vode ka edukaciji da činovnik sam osjeća odgovornost, ali i da društvo to od njega očekuje.

“Taj proces treba podržati i promovisati, to je naš najvažniji doprinos i zbog toga mi stalno radimo sa administracijom u Crnoj Gori. Bez toga se ne može sprovoditi reforme koje su nužne”, kazala je Štajnaker.

Potpredsjednik Vlade, Duško Marković, kazao je da kompatabilnost uslova govori u prilog kompatabilnosti ciljeva sto znači kompatabilnost organizacija sa kojima Crna Gora pregovara.

“Iako dvije odvojene organizacije EU i NATO predstavljaju jedan cilj, nije cilj sam po sebi već cilj po zajedničkom sistemu vrijednosti koje treba da razvijamo”, kazao je on.

Marković je objasnio da aktuelni trenutak najbolje govori o korelaciji između te dvije oranizacije.

“Određeni uslovi ne samo da su kompatabilni već su istovjetni kada govorimo o oblasti vladavine prava, NATO će vrednovati naredak Crne Gore na osnovu izvještaja Evropske Komisije (EK)” precizirao je on.

Na osnovu izjava međunarodnih zvaničnika, kako je kazao, Crna Gora može biti zadovoljna ocjenom rezultata na planu vladavine prava u procesu inteziviranih i fokusiranih razgovora sa NATO-m.

„Reforma pravosuđa, borba protiv korupcije, ljudska prava nijesu kampanjaške aktivnosti već strateški osmišljen proces izgradnje insistucija“, objasnio je Marković.

Uspotavljanje institucije, prema njegovim riječima, nije samo pitanje političke volje već opštih ulova a jeda od tih uslova je novac.

„Ne zavisi samo od znanja i volje već i opštih uslova kao što je novac“, kazao je on.

Predsjednik Evropskog pokreta, Momčilo Radulović, kazao je da ponekad civilni sektor žuri u ocjenjivanju državnih institucija pa se često koriste kolektivne imenice.

„Čujemo određene floskule i fraze a mi u Crnoj Gori ponekad ne znamo šta je to konkretno urađeno u određenim oblastima“, dodao je on.

Kako je rekao postoji jedan broj onih koji svoj posao ne radi dobro i radi u sopstvenu korist.

„Proces integracija je idalno rješenje kako da se ovi subjekti eliminišu i postave oni koji posao rade časno i odgovorno“, objasnio je Radulović.

Nepohodno je, smatra on, intezivirati aktivnosti kako bi se objašnjavale prednosti članstva u EU i NATO.

„Članstvo u NATO može da bude samo povod jer reforme treba da traju a ne nešto što radimo samo da bi zadovoljili uslove koji se pred nas postavljaju“, zaključio je Radulović.

izvor: MINA

 

Portal Analitika