On je, na Nacionalnoj konferenciji „Politike smanjenja siromaštva i socijalne isključenosti“, koju je organizovala nevladina organizacija (NVO) Juventas, rekao da Crna Gora i dalje mora da razvija sistem socijalne zaštite i kapacitet državnih institucija, kako bi odgovarajuće zaštitila prava njenim najranjivijim grupama.
„Ključ efektivne politike uključivanja je unapređenje učešća na tržištu rada onih koji su udaljeni od tog tržišta. To podrazumijeva jačanje sistema zdravstvene zaštite, dugoročno učenje i politike aktivnog uključivanja“, kazao je Boitard u PR Centru.
On je podsjetio da je EU već uložila značajne resurse u unapređenje socijalne zaštite u Crnoj Gori.
„Osim IPA 2 programa, dodatnih 28 miliona eura će biti uloženo u unapređenje socijalne zaštite i blagostanja u Crnoj Gori“, precizirao je Boitard.
Prema njegovim riječima, aktivne NVO su noseći stubovi izgradnje demokratije u Crnoj Gori, ocijenjujući da civilni sektor mora da sarađuje sa Vladinim institucijama kako bi postigli rezultate.
Izvršna direktorica NVO Juventas, Ivana Vujović, kazala je da je linija siromaštva ili granica siromaštva najniži nivo prihoda sa kojim osoba može da preživi u svojoj državi.
„Nacionalna apsolutna linija siromaštva u Crnoj Gori je iznosila 186,45 eura. Zato ne čudi podatak da većina građana smatra da socijalna davanja ne obezbjeđuju minimalnu egzistenciju“, navela je ona.
Vujović je ukazala da je socijalna isključenost snažno povezana sa pitanjem ljudskih prava i siromaštvom.
„Siromaštvom su posebno pogođeni manje obrazovani, nezaposleni, zatim stanovnici sjevera, porodice sa više od pet članova, kao i određene grupe kao što su Romi, osobe sa invaliditetom, žene i djeca žrtve nasilja, djeca iz socijalno ugroženih porodica“, kazala je ona.
Vujović je upozorila da socijalno isključeni pojedinci i grupe teže dolaze do obrazovanja, kvalitetne zdravstvene zaštite, mogućnosti za zaradu.
„Juventas i SOS Podgorica sa Koalicijom za društvene promjene su izradili ili rade na izradi izvještaja o praćenju devet strategija iz oblasti zdravlja, obrazovanja, socijalne zaštite i zapošljavanja, kao i šest javnih praktičnih politika koje se fokusiraju na pojedinačne probleme prepoznate u pobrojanim oblastima“, objasnila je ona.
Šef misije UNICEF-a u Podgorici, Bendžamin Perks, kazao je da većina žrtava porodičnog nasilja u Crnoj Gori ne može da dobije zaštitu koja im pripada.
„Za to postoji niz razloga. Prvi je nedostatak svijesti u kompleksnom sistemu koji treba da uspostavimo kako bi zaštiti djecu od porodičnog nasilja. Međutim, to pitanje je još tabu u našem društvu“, naveo je on.
Perks je podsjetio da se prva javna diskusija o seksulanom zlostavljanju djece dogodila u parlamentu prošle godine. Moramo da razbijemo tabue, da pojačamo usluge koje pruža pravosuđe, obrazovni, zdravstveni, policijski sistem.
„Moramo da uspostavimo sistem koji je međusobno povezan i koji služi zajedničkim ciljevima žrtava nasilja“, smatra on.
Perks je, govoreći o zapošljavanju, rekao da se mora obezbijediti da svi građani imaju jednak pristup poslu.
„Međutim, moramo imati u vidu da se privreda mijenja i da moramo da zatvorimo jaz između obrazovanja i zapošljavanja. U obrazovnom sistemu moramo uspostaviti sistem koji pomaže sistemu zapošljavanja, koji će u dugom roku obezbijediti konkurentnost Crne Gore u smislu stvaranja uslova za dostojanstven život svih zaposlenih“, poručio je on.
Predstavnik Ministarstva rada i socijalnog staranja, Goran Kuševija podsjetio je da je taj resor organizovao veliki broj projekata od kojih je istakao Reforma tražišta rada i razvoj radne snage“, „Reforma sistema socijalne i dječije zaštite“ i „Socijalni karton – informacioni sistem socijalnog staranja“.
„Realizacijom svih aktivnosti težimo modernizaciji tržišta rada i sistema socijalne i dječije zaštite, poboljšanju socijalne uključenosti, kao i isupunjavanju politika EU po pitanju zapošljavanja i socijalne inkluzije, što predstavlja dio pripreme Crne Gore za članstvo u EU“, naveo je on.
Nacionalna konferencija je dio projekta „Ubrzanje razvoja zajednice - SPEED UP”, koji NVO Juventas realizuje u saradnji sa NVO SOS Telefon Podgorica i Koalicijom NVO-a "Za društvene promjene", a koji je podržala Evropska komisija posredstvom Delegacije EU u Crnoj Gori.
Cilj projekta je jačanje uloge civilnog društva u daljoj harmonizaciji crnogorskih socijalnih politika sa standardima EU, i davanje doprinosa procesu pridruživanja Crne Gore EU.