Vlasti u Bosni i Hercegovini, Kosovu, Crnoj Gori i Srbiji trebalo bi odmah, kako se dodaje, da preduzmu korake radi stvaranja sigurnih uslova za rad medija i da stanu na kraj nekažnjivosti za krivična djela protiv novinara.
U izvještaju pod naslovom ,,Teška profesija: sloboda medija na udaru“, dokumentuju se fizički napadi i prijetnje, uključujući i prijetnje smrću, sudske tužbe u cilju kažnjavanja, kao i kampanje blaćenja, na čijoj su meti novinari u Bosni i Hercegovini, Kosovu, Crnoj Gori i Srbiji.
Izvještaj je zasnovan na intervjuima sa 86 novinara, od kojih većina izvještava o osjetljivim temama, poput ratnih zločina i korupcije. HRW dokumentovao je i nekoliko slučajeva kibernetičkih napada na internet medije koji su kritički izvještavali o radu vlada.
"Zemlje Zapadnog Balkana već dvije decenije najavljuju okretanje ka demokratiji, ali zastrašivanjem i napadima na novinare demokratija se guši rekla je istraživačica za Balkan i istočnu Evropu pri HRW Lidia Gal.
Ona je kazala da bi Evropska unija trebalo, u sklopu procesa pregovora za članstvo, pritisnuti zemlje Zapadnog Balkana da zaustave zastrašivanje novinara i procesuiranje krivičnih djela usmjerenih protiv novinara".
"Ako je EU ozbiljna po pitanju svojih kriterijuma za članstvo, onda bi trebalo poštovanje slobode medija odrediti kao prioritet u pregovorima sa Bosnom i Hercegovinom, Kosovom, Crnom Gorom i Srbijom kazala je Gal, dodajući da ako se te zemlje žele pridružiti EU, njihovi novinari ne bi trebalo da zbog svog posla rizikuju život i reputaciju.