„Kriterijumi, koji podrazumijevaju ograničenja u pogledu budžetskog deficita do tri odsto i javnog duga do 60 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), sami po sebi već su dovoljno oštri i zahtjevni, tako da ne očekujem da će doći do njihovog pooštravanja“, rekao je Pejović agenciji Mina-business.
On je podsjetio da je EU, u cilju sprječavanja problema unutar funkcionisanja eurozone, propisala striktne uslove za osnovne makroekonomske pokazatelje kroz Mastrihtske kriterijume i Pakt o stabilnosti i rastu.
Pejović je naveo da je kriza javnog duga u eurozoni iz 2008. godine dobrim dijelom nastala kao rezultat nedovoljne koordinacije fiskalnih politika na nivou EU, ali i, takoreći, razvodnjavanja mjera iz Pakta o stabilnosti i rastu.
„S tim u vezi, sadašnja situacija s Grčkom mogla bi navesti EU na dalju konsolidaciju u smislu ujednačenijih fiskalnih politika, pa i dovesti, u krajnjem, do formiranja fiskalne unije EU. To bi svakako donijelo nove zadatke i izazove državama kandidatima za članstvo“, rekao je Pejović.
On je dodao da treba vidjeti kakva će eurozona biti u momentu kada Crna Gora pristupi EU, jer će ona upravo tad početi da ispunjava uslove za pristup punopravnom korišćenju eura, sa svim obavezama i prednostima koje zajednička valuta nudi.
„U tom trenutku ćemo se i odrediti prema ispunjavanju Mastrihtskih kriterijuma i Paktu o stabilnosti i rastu“, kazao je Pejović.
On je saopštio da Crna Gora ima jasnu situaciju pred sobom kada su u pitanju pregovori o pridruživanju, kao i da ne vidi poteškoće u daljem pregovaranju usljed krize u Grčkoj.
„Dosadašnji rezultati u pristupnim pregovorima, 20 otvorenih poglavlja i precizno definisani zadaci do zatvaranja pregovaračkih poglavlja, diktiraju dalju dinamiku procesa za koju nemamo bojazni da bi mogla doći u zastoj“, naveo je Pejović.
On je podsjetio da su do sad otvorena sva finansijska poglavlja, osim onog koje se odnosi na ekonomsko-monetarnu politiku EU.
„Dakle, tu su naše buduće aktivnosti već zacrtane u pregovaračkim pozicijama. Naporno radimo na osam otvorenih finansijskih poglavlja, a kroz taj proces svakako unaprijeđujemo regulatorni i institucionalni okvir u skladu s pravnom tekovinom EU, u cilju podsticanja i ostvarivanja stabilnosti finansijskog sistema“, saopštio je Pejović.
On smatra da drugi stub Strategije proširenje - program ekonomskih reformi, predstavlja zadovoljavajući okvir za saradnju koja postoji između Crne Gore i Evropske komisije (EK), kada su u pitanju obaveze očuvanja i unaprijeđenja ekonomskog, finansijskog i fiskalnog sistema.
„Narednih godina ćemo pažljivo raditi na tome da Crna Gora ostane jednako kredibilan partner EU i dalje jača povjerenje koje imamo u Briselu. To je najbolji način za razbijanje bilo kakvih predrasuda da se grčki scenario može ponoviti i kod nas“, zaključio je Pejović.