Građansku delegaciju su predstavili: Božidar Čarmak, Ambra Declich i Dragan Šepelj, predstavnici Našeg Ognjišta; Džemal Perović, predstavnik Mogul Ulcinj, Pavle Jurlina, predstavnik Tivatske inicijative i Ivan Starčević predstavnik Matice Boke.
Predstavnici građana su istakli potpuno jedinstvo građana, značaj i potrebu donošenja Deklaracije o zaštiti privatne svojine i ukazali na opšte akte i lošu praksu domaćih institucija kojima se sistemski i suštinski ugrožava pravo privatne svojine u državi, koja je obuhvaćena i osuđena ovom Deklaracijom.
-Uz to, naglašena je zabrinutost zbog moguće radikalizacije događaja i sve šireg nezadovoljstva građana zbog ovakvog ponašanja države i kršenja osnovnih pravno-ekonomskih demokratskih i evropskih principa, kao i neuvažavanje principa zaštite životne sredine i transparentnosti procedura u ovakvim postupcima. Preko dva sata razgovora bilo je dovoljno da se Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori predoče glavni obrisi ovog problema i ključni opšti akti i prakse kojima se upečatljivo i otvoreno krše prava vlasnika u Crnoj Gori od kojih su mnogi građani same EU, navodi se u saopštenju.
Posebno je prenijeta zabrinutost zbog toga što je ta loša praksa intenzivirana u poslednje vrijeme, kada bi, kako kažu, odgovornost naše države prema Evropskoj uniji trebala da bude zrelija i pojačana, a proces "tranzicije" završen.
-Umjesto toga, država se ponaša kao da se priprema za ulazak u vrstu potpuno suprotne organizacije, bliže "internacionali", a ne Evropskoj Uniji, posebno kada su u pitanju pružanje i obezbjeđenje pravičnog suđenja, svojinsko-pravnih, ekonomskih i fiskalnih garancija, zaštita životne sredine i transparentnosti procedura, zaključuje se u saopštenju.