EU web forum

MOGERINI: Ova godina je odlučujuća za klimatske promjene

Zaštita naše životne sredine je veliki izazov naših vremena, a ne samo jednog dana. Ipak, svaki dan je važan. I ovaj dan posvećen klimatskoj diplomatiji je prilika koju ne smijemo propustiti.
MOGERINI: Ova godina je odlučujuća za klimatske promjene
Portal AnalitikaIzvor

Piše: Frederika Mogerini

2015. je odlučujuća godina za klimatske pregovore. U decembru ćemo se okupiti u Parizu kako bismo zaključili novi globalni obavezujući sporazum koji će nam pomoći na putu ka održivoj budućnosti. Potrebno je da uložimo naše najbolje napore kako bi konferencija u Parizu bila uspješna. Vrijeme je da djelujemo sada.

Klimatske promjene nisu priča za neku daleku budućnost. One su svuda oko nas. Neposredno utiču na nas. One već škode našem bezbjednosnom okruženju. Rastuća oskudica prirodnih resursa postaje jedan od ključnih izvora sukoba i nestabilnosti. U današnjim ratovima, brana je nekada strateški važnija od naftne rafinerije. Poplave i suše mogu natjerati veliki broj ljudi da napuste svoje domove i da na taj način njihove živote prepuste rukama trgovaca ljudima.

Evropska unija osjeća hitnost ovog trenutka. Doprinosimo rješavanju vanrednih situacija širom svijeta, pomažući najranjivijim zajednicama da se prilagode klimatskim promjenama. Klimatska diplomatija je prilika da podijelimo priče sa malih ostrva Tihog okeana koja se sve bolje odupiru nestašici vode, ili farmera iz Etiopije koji konačno može da živi od posla na svom polju zahvaljujući klimatski prilagođenoj poljoprivredi. Naše aktivnosti su njima značajne. Imamo moć da situaciju promijenimo na bolje.

I dok napredujemo u našim naporima da pomognemo ljudima koji su pogođeni promjenama u životnoj sredini danas, ne smijemo zaboraviti da gledamo u budućnost. Rješavanje pitanja klimatskih promjena je moralna dužnost prema našoj djeci. Naša je dužnost da prednjačimo na putu ka održivoj budućnosti Evrope. To je upravo ono što radimo. Uspostavili smo sveobuhvatan sistem zaštite životne sredine koji pokriva sve aspekte od energetske efikasnosti do smanjenja i recikliranja otpada, upravljanja vodama, očuvanja prirodnih staništa. Zacrtali smo ambiciozan cilj za smanjenje emisija i po tom pitanju već imamo vidljive rezultate. Naš cilj je da smanjimo emisiju gasova sa efektom staklene bašte za 40% do 2030. godine. Ali naš kontinent predstavlja samo 9% globalnih emisija: i dok je naša vodeća uloga u tome od primarnog značaja i time naša odgovornost veća, timski rad je tim više još važniji.

Smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte zahtijeva stvaranje pravog globalnog saveza. Vlade se moraju mobilisati, jednako kao i društvo u cjelini. Delegacije Evropske unije – naše ambasade širom svijeta – iskoristiće ovaj Dan klimatske diplomatije da dopru do naših partnera, do opšte javnosti, do biznis zajednice, do organizacija civilnog društva. Svi mogu odigrati svoju ulogu. I svi moraju odigrati tu ulogu, jer ovo nije nešto što se tiče kabineta i institucija. Ovo je bitka svih sadašnjih i budućih generacija. Ovo je pitanje preživljavanja. Odgovornost je na nama. (Autorka je visoka predstavnica EK za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku)

 

Portal Analitika