"Monstat se drži profesionalnih pravila, međunarodne metodologije. Patriotizam u procesu pregovora ne želimo pokazivati na bilo koji drugi način, osim kroz jedan "surovi" metodološki profesionalizam. I za nas je mjera profesionalizma, mjera patriotizma" ističe ona.
Na pitanje da li sada ima zamjerki na statističke podatke Radojević kaže da ih ima sve manje.
-Do otpočinjanja procesa pregovora sa EU, statistika je dugo smatrana pomoćnim organom (evidencijom), međutim sada sa ovim brojem otvorenih poglavlja većina institucija i naših korisnika uviđa značaj statistike koji ima u procesu EU integracije. Sa jedne strane statistika je posebno pregovaračko poglavlje, a sa druge strane treba da obezbijedi podatke na bazi kojih će se pregovarati i mjeriti napredak u ispunjenju obaveza ostalih poglavlja. Svaki podatak koji bilo koji organ državne uprave pošalje EK tokom procesa pregovora, ona preko svog statističkog organa, odnosno Eurostata te podatke provjerava sa Monstatom. Do sada smo uspješno ispunili sve obaveze, a upravo veoma pozitivan imidž Monstata u Eurostatu smatram velikim doprinosom Monstata ukupnom pregovaračkom procesu, kaže Radojević.
Da li se sada može reći da Vlada, preduzeća, odnosno pravna lica, investitori i građani imaju statističke podatke na koje se u potpunosti mogu pouzdati, Radojević odgovara potvrdno.
-Svakom korisniku poznata je procedura usvajanja metodologije, njene primjene, kao i procedura kontrole te primjene. Stoga, svaki podatak je provjerljiv i za svaki se snosi odgovornost. Lično sam i na sudu, po prijavi jedne političke partije i njihove sumnje u pouzdanost podataka, dokazivala tačnost podataka do kojih smo došli popisom stanovništva. Iako je sve završeno dobro po Monstat i mene lično, ipakmi je sjećanje na tu situaciju neprijatno. Međutim, pravo svakog korisnika je da sumnja, a naša obaveza je da statistički proces po kome dobijamo podatke učinimo transparentnim i dokumentovanim, a time i provjerljivim za sve zainteresovane strane. Nastavila sam praksu koju je uspostavio raniji direktor Monstata Radomir Đurović da i kroz posebno tijelo, odnosno Savjet za statistiku posebnu pažnju posvetimo korisnicima zvanične statistike: predstavnicima Vlade, NVO sektora, poslovnih asocijacija, investitora... Iako smo često meta kritika, koje shvatam više kao nerazumijevanje statistike kao nauke, Monstat je uvijek otvoren da se pouzdanost i kvalitet podatka koje objavljujemo i dodatno prekontroliše i provjerava od strane stručnih lica. Možda je za najmanje očekivati da Monstat bude jedna od najotvorenih institucija, jer se dugo smatralo da je statistika nešto zatvoreno. Tu spremnost smo pokazali kako u popisima, tako i u redovnim istraživanjima, prema međunarodnim i domaćim zainteresovanim stranama. Eurostat nas je više puta kontrolisao i kontroliše kroz redovne misije procjenjuje o tome da li Zakon o statistici i metodologije primjenjujemo u skladu sa Kodeksom prakse EU statistike što je garancija za kvalitet i pouzdanost podatka na EU nivou i ujedno osnova njihovog povjerenja u pouzdanost naših podataka. Stoga, po mom mišljenju, naši podaci su pouzdani i tačni, sve do momenta kada kritičari ne ponude i stručno dokažu metodologiju obračuna njihovih podataka. Statistički podaci nijesu stvar nečijeg ličnog osjećaja. Oni su proizvod metodologije i njene primjene. Zato prvo treba raspravljati o metodologiji i o njenoj primjeni, a tek nakon toga o pouzdanosti i tačnosti podatka, kaže Radojević.
Na pitanje do kog nivoa je Crna Gora ostvarila obaveze iz poglavlja 18 (Statistika), sagovornica Pobjede odgovara da Crna Gora ima izuzetno visok nivo usklađenosti sa EU standardima.
-Tome je posebno doprinijela realizacija dva popisa popisa poljoprivrede 2010. i popisa stanovništva 2011. godine. O složenosti realizacije ovih akcija najbolje govori činjenica da sve zemlje našeg regiona nijesu uspjele da realizuju popise po metodologiji i u rokovima kao što su to uradile sve zemlje članice EU. Ipak, Crna Gora je uspjela da oba popisa realizuje shodno međunarodnoj metodologiji na isti način kao sve zemlje članice EU, za šta smo od EK i Eurostata dobili visoke ocjene, kako u pogledu kvaliteta podataka, tako i pogledu profesionalnosti i stručnosti zaposlenih. Trenutni nivo usklađenosti zvanične statistike i realizacija dva popisa uticali su na to da Crna Gora započne pregovore za poglavlje 18 (Statistika) bez početnih mjerila (uslova) za otvaranje. Kao završno mjerilo ili uslov za zatvaranje poglavlja postavljena je potpuna implementacija nove metodologije nacionalnih računa (ESA 2010), a koja predstavlja novinu i za članice EU, zaključuje Radojević.