EU web forum

U planu novi gasovod na istoku EU

Novi gasovod Istočni luk kroz Slovačku, Mađarsku, Rumuniju i Bugarsku mogao bi da počne da se gradi 2018, proizlazi iz dogovora ovih zemalja potpisanog u Rigi. Kako su agenciji Beta prenijeli evropski diplomatski izvori u Briselu, mada ta nova infrastruktura za dotok gasa iz raznih izvora zaobilazi Srbiju, izgradnja srpsko-bugarske gasne veze dala bi mogućnost za priliv izvjesne količine gasa u Srbiju i preko tog novog gasovoda.
U planu novi gasovod na istoku EU
Portal AnalitikaIzvor

Evropski i americki analitičari su istovremeno zaključili da je Rusija istrajna u namjeri da izgradi gasovod velikog kapaciteta Turski tok, iako to ne žele  Evropska komisija i mnoge članice EU, koje su sve napore usmjerile na izgradnju Južnog gasnog koridora i priliv gasa, naročito iz Azerbejdžana.

Azerbejdžanski gas bi prevashodno preko Transjadranskog i drugih planiranih gasovoda, koji treba da prođu kroz Tursku, kao djela Koridora, postao dodatni izvor snadbijevanja u odnosu na ruski gas, a Istočni luk bi u mnogome koristio gas iz tih gasovoda Južnog koridora.

Politički dogovor o izgradnji nove gasne infrastrukture, nezvanično nazvane Istočni luk, na susretu vođa Evropske unije i šest zemalja bivšeg Sovjetskog Saveza u Rigi, održanom 21. i 22. maja, potpisali su ministri Slovačke, Mađarske, Rumunije i Bugarske.

Dogovor je postignut na inicijativu vlade u Bratislavi koja je stavila do znanja da je cilj toga da se obezbijede "razni izvori i putevi snabdijevanja za stabilan i bez prekida priliv gasa u srednju i jugoistočnu Evropu". A, kako je predočeno, "mogući izvori gasa bili bi Azerbejdžan, Turkmenistan, Irak, Kipar i Rusija".

U Centru za evropske političke studije u Briselu smatraju da će Evropska komisija, naročito sjeverne članice EU koje se zalažu za što brže smanjivanje zavisnosti Evrope od ruskog gasa, teško dati saglasnost za izgradnju infrastrukture kroz Grčku, a to znači da bi gas preko Makedonije i Srbije, dolazio u Mađarsku, kojom bi gas Turskog toka sa čvorišta na tursko-grčkoj granici bio dopreman Evropskoj uniji.

Američki institut za strateške prognoze Stratfor smatra da će ruska kompanija Gasprom nastaviti izgradnju Turskog toka "što je prije moguće, bez obzira na to da li će ili ne taj projekat prevazići političke prepreke u Evropskoj uniji".

Portal Analitika