Politika

DANILOVIĆ: Odlaskom iz Nove nijesam napravio štetu DF-u, već korist opoziciji

„Niti tražimo, niti odbijamo političke saveznike. Da bismo bili kredibilan politički faktor, prvo moramo da povedemo računa o svojoj kući – da je politički konstituišemo onako kako zaslužuje neko ko je, po mom dubokom uvjerenju, budući ključni politički igrač vladajuće parlamentarne većine“, smatra sagovornik Portala Analitika
DANILOVIĆ: Odlaskom iz Nove nijesam napravio štetu DF-u, već korist opoziciji
Portal AnalitikaIzvor

Goran Danilović, visoki funkcioner novoformiranog Demosa, smatra da se najnovijim usitnjavanjem opozicije ne smanjuju njene šanse za smjenu vlasti, već da se na crnogorskoj sceni dešavaju velika politička spremanja koja mogu opoziciji donijeti i konačnu pobjedu. On je u razgovoru za Portal Analitika naglasio da je i vlast, a ne samo opozicija u procesu promjena. 

 „Ove procese žargonski bi mogli nazvati  'političkim spremanjem', nakon kojeg bi neke buduće političke kombinatorike mogle donijeti sadašnjoj opoziciji konačno pobjedu“, smatra funkcioner Demosa.

Danilović je dodao da je fragmentiranje opasno ako je opozicija na nivou ili ispod cenzusa a da u suprotnom, ako su strukture dovoljno jake, to može donijeti i korist. „Opozicija je u procesu izmjena koje su strukturne, suštinske, ali i neophodne. Očigledno je da je u tom vulkanu promjena i vladajuća koalicija, u njihovom slučaju i dirigovanih“, mišljenja je Danilović.

On je kazao da je ubijeđen da svojim odlaskom iz Nove i priključivanjem Demosu nije nanio štetu Demokratskom frontu, već da je napravio korist opoziciji.

„Nijesam otišao nigdje gdje bi mogla da se nanese šteta. Rukovodio sam se interesom opozicije i mislim da se na najbolji način borim za ono što politički mislim i osjećam“, istakao je funkcioner Demosa.

ANALITIKA: Za prva četiri mjeseca ove godine dobili smo čak pet novih partija. Šta je to novo šta Demos može da ponudi na političkoj sceni, kako bi se građani oslobodili, priznaćete, evidentne zasićenosti politikom?

DANILOVIĆ: Nijesam siguran da su građani zasićeni politikom, jer na izborima gotovo uvijek glasa blizu 70 odsto građana. To ne govori o prezasićenosti, već da građani traže pravu političku opciju. Da, u minulih četiri mjeseca je formirano nekoliko stranaka i istraživanja pokazuju da nijedna nije ugrožena cenzusom. Dakle, to su opcije koje imaju političku težinu. Demos sigurno može po prvi put ono što mnogima nije pošlo za rukom. Rekao bih da će biti jedna dobro organizovana struktura, sa vrlo preciznom i jasnom politikom, preciznim i oštrim stavovima kada je u pitanju odnos prema aktuelnom načinu vladanja, ali i da će ulivati sigurnost za ono vrijeme u kojem treba da preuzmemo vlast.

ANALITIKA: Smatrate li da je Vašim odlaskom iz Nove i priključivanjem Demosu nanesena šteta Demokratskom frontu?

DANILOVIĆ: Nijesam otišao nigdje gdje bi mogla da se nanese šteta. Ubijeđen sam da sam ulaskom u Demos donio korist opoziciji, u mjeri u kojoj imam određenu političku snagu. Rukovodio sam se interesom opozicije i mislim da se na najbolji način borim za ono što politički mislim i osjećam, a ne da nanosim štetu bilo kome.

ANALITIKA: Kada možemo očekivati Osnivački kongres Demosa?

DANILOVIĆ: Prva izborna skupština Demosa biće  kako je definisano našim stranačkim aktima, šest mjeseci od dana kada smo prijavili stranku, odnosno tražili registraciju. To će dakle biti najkasnije početkom oktobra, zavisi od političkih procjena.

2504danilovic1

ANALITIKA: Da li su opoziciji fragmentacijom umanjene šanse za smjenu vlasti?

DANILOVIĆ: Kada je opozicija fragmentisana na nivo cenzusa, ili ispod cenzusa, onda prijeti velika opasnost. Kada su opozicione strukture dovoljno jake da ne rizikuju rasipanje glasova, onda se može pokriti veći spektar potencijalnih birača. U Crnoj Gori nije samo opozicija u procesu izmjena koje su strukturne, suštinske i neophodne. Očigledno je da se u tom vulkanu promjena, u njihovom slučaju i dirigovanih, nalazi i vladajuća koalicija. Postoji nešto što bismo mi u političkom žargonu nazvali političkim spremanjem, gdje bi neke buduće političke kombinatorike mogle opoziciji donijeti i konačno pobjedu.

ANALITIKA: Smatrate dakle da je opoziciji bila nužna prekompozicija?

DANILOVIĆ: Ne znam da li je bila nužna, ali znam da je prilikom pojavljivanja nesporazuma u opoziciji oko načina vođenja politike, elementarno pošteno, ako nema dogovora, napraviti vlastitu političku ponudu. Gospodin Lekić i ja smo se rukovdili tim principom. Bolje je imati funkcionalnu političku opciju, nego nefunkcionalan savez u kojem mnogima nije prijatno, jer nikako da se izmire krajnosti i interesi jednog subjekta i mnoštva konstituenata. Mislim da nema ničeg lošeg u tim novim političkim putevima. Nesporazumi su ipak riješeni na civilizovan način, a stremljenje prema istom cilju i istom političkom ušću, mogu se na kraju nagraditi.

ANALITIKA: Opozicione partije sve češće optužuju jedna drugu za navodnu saradnju sa DPS-om. Da li takvi sukobi mogu u budućnosti da ugroze njeno jedinstvo?

DANILOVIĆ: Još prije nekoliko mjeseci sam govorio da su nam takve svađe suvišne. Neću patronisati opoziciji, niti imam pravo, ali je izvjesno da mi iz Demosa, izuzev u slučaju krajnje nužde ili kada smo nedostojno prozvani, nećemo prihvatati nikakve unutaropozicione nesuglasice, jer od toga nema koristi. Trebalo bi svi da se držimo onoga što smo obećali biračima, a to je beskompromisna borba za drugačiju i slobodnu Crnu Goru, u kojoj ćemo smijeniti vlast na demokratski i civilizovan način. To je moja lična želja i time se rukovodim. Ne vjerujem da će se mnogo proslaviti oni koji drugima u oku traže trn, a sebi ne vide balvan. Ponavljam, neću se baviti drugim opozicionim strukturama, kao ni ostali iz Demosa, sve dok postoji ikakva šansa da se dostojanstveno prećuti.

ANALITIKA: Kako odgovarate na optužbe lidera PzP-a Nebojše Medojevića da novoosnovani politički subjekti, uključujući i Demos, manje ili više kopiraju program DF-a?

DANILOVIĆ: Tu izjavu nijesam čuo u zvaničnoj formi od gospodina Medojevića i zbog toga bih se uzdržao od direktnog odgovora. Ipak, jednu stvar ću podvući - DF nije bio svojina pojedinaca, nego kolektiviteta. Iza onoga što je pisalo u programu Fronta svojim potpisom je stajao Miodrag Lekić i svi mi drugi. Vrlo smiješno zvuči kad bilo ko pokuša da optuži Lekića da je preuzeo za svoja načela, ono što je do juče svojim potpisom branio u programu DF-a. Bilo bi sumnjivo da smo se naslonili na neki drugi program. Kakvi smo mi to političari ako smo juče vjerovali da Crnu Goru treba promijeniti kroz tačno određeni plan, a već danas, nakon što taj plan nije ostvaren, imamo drugi. Naš problem i nesporazumi nijesu bili u planovima, nego u nefunkcionisanju jedne koalicije koja je imala mnogo snage, ali vrlo često i previše nepotrebnih riječi. Da smo tako nastavili, bojim se da bismo tu snagu, ali i nas političare, trajno potrošili.

ANALITIKA: Kakav je sada Vaš odnos sa bivšim kolegama iz Nove? Vaš odlazak iz stranke je izazvao burne reakcije, a u jednom trenutku ste pozivali rukovodstvo „na ljudski odnos bez političkog pljuvanja“.

DANILOVIĆ: Moj razlaz sa Novom nije bio buran, nego je bio takav za one koji prate politiku u Crnoj Gori. To je bio jedan od najcivilizovanijih odlazaka koji se desio na političkim prostorima bivše Jugoslavije. Tako kako smo se mi razišli, neki nijesu uspjeli ni da prave političke partije. Ipak, nije svejedno kada nakon 15 godina zajedničkog rada odlučite da uz pruženu ruku nastavite dalje sa istim ubjeđenjima, ali u drugačijem političkom aranžmanu i sa drugim ljudima. Bilo je pokušaja da se taj naš ljudski i civilizovani rastanak naruži. Samo sam jednom reagovao i pozvao kolege iz rukovodstva Nove da to ne dozvole i mislim da sam u tome uspio.

2504danilovic2

ANALITIKA: Da li ste otvoreni za saradnju sa Novom u budućnosti i koje partije vidite kao najpoželjnije političke saveznike?

DANILOVIĆ: U politici se partneri biraju shodno programskim principima. Mi smo naše upisali u programsku deklaraciju i ona će vrlo brzo biti dostupna javnosti. Unaprijed, niti tražimo, niti odbijamo političke saveznike. Da bismo bili kredibilan politički faktor, prvo moramo da povedemo računa o svojoj kući – da je politički konstituišemo onako kako zaslužuje neko ko je, po mom dubokom uvjerenju, budući ključni politički igrač vladajuće parlamentarne većine. Nemamo mnogo vremena da se bavimo drugima, ali osluškujemo i pratimo šta ko govori i misli. Biće to vrlo značajno za budućnost i naše međupartijske odnose. Trenutno nemamo favorite, to će biti oni koji beskompromisno žele da promijene vlast, koji ne prave nikakve kohabitacije sa DPS-om i koji se ne mire sa činjenicom da jedan čovjek upravlja svime što se tiče nas i naših života zadnjih 25 godina.

ANALITIKA: Kakav je stav Demosa prema NATO integracijama Crne Gore?

DANILOVIĆ: U programsku deklaraciju smo upisali da smatramo da je neophodno organizovati referendum na kojem bi građani različitih ubjeđenja, političke partije i nevladine organizacije različitih profilacija mogli da saopšte stav, a onda da birači na glasačkom mjestu odluče o budućnosti Crne Gore. To je krupno pitanje. Ako oko njega ne treba konsultovati narod, ona mi nije jasno za koja pitanja smo ostavili ustavnu mogućnost referenduma. Trebalo bi dobiti Ustavom i zakonom propisano predreferendumsko vrijeme, da se u njemu čujemo svi. Ovo što se trenutno radi je politika gluvog telefona, u kojoj vladu uopšte ne interesuje šta misle ljudi koji su ih birali na ta mjesta. Inače smo afirmisali referendum,  ne samo po tom pitanju, već i po pitanju svih drugih integracija u bilo koje bezbjednosne okvire na prostoru Evrope ili potencijalno regiona.

ANALITIKA: U kontekstu priče oko NATO-a, kakve posljedice na crnogorsku politiku Po Vašem mišljenju, može da ima afera sa curenjem povjerljivih depeša crnogorskih ambasada iz Vašingtona i Berlina?

DANILOVIĆ: Ova afera je pokazala više stvari. Prvo, da naša diplomatija počiva na lažima. Njima je do NATO integracija jer vjeruju da bi tako sebi na neki način produžili politički život, nikako zato što je to možda neophodno za Crnu Goru. Afera pokazuje da se ne koriste sredstva, čak ni optužbe na račun sopstvenih građana, da se dođe do cilja. Jedna od najgorih stvari koju je mogla da uradi vlada, jeste da umiješa Rusku Federaciju u nešto što je dobrovoljan izbor građana Crne Gore. Vlada ionako ne daje novac za promovisanje  organizacija koje su protiv NATO-a ili za neutralnost, kao nešto što bi im slijedilo nakon odluke o neintegrisanju. Ide se toliko daleko, da se javno saopšten stav povezuje sa nekom navodnom stranom silom koja vuče nevidljive konce u Crnoj Gori, a iza koje, ni manje ni više, stoji Ruska Federacija. Koliko je korektno takvo nešto prema Rusiji, ostavljam na ocjenu predstavnicima njihove države u Crnoj Gori. Prepostavljam da će i njih interesovati da čuju od ministra Lukšića, ili Mila Đukanovića koga to oni konkretno, i na koji način pomažu da bude anti NATO aktivista u Crnoj Gori, od političara do nevladinih organizacija.

Nikola DRAGAŠ

Portal Analitika