Kako ističe rok za dogovor Grčke i EU o isplati preostale tranše pomoći, raste zabrinutosti da Grčka neće moći da otplati dug od više milijardi dolara i da će morati da istupi iz zone eura. Zbog toga se prinosi na grčke obveznice su dostigli najviši nivo od 2012.
Takođe, bonitetna agencija Standard i Purs (S&P) snizila je 15. aprila dugoročni kreditni rejting Grčke za jedan stepen sa B- na CCC+, nivo koji se smatra podložnim bankrotu, sa negativnim izgledima zbog neizvjesnosti oko pregovora Atine i njenih povjerilaca.
Njemački ministar finansija Volfgang Šojble (Wolfgang Schauble) i evropski komesar za ekonomska pitanja Pjer Moskovisi (Pierre Moscovici) rekli su, međutim, da se sa Grčkom nastavljaju razgovori u kojima se polazi od toga da će dogovor o nužnim reformama i isplati preostalih sredstava biti postignut i da ta zemlja ostaje u zoni eura.
Grčki ministar finansija Janis Varufakis je rekao da Atina ostaje u zoni eura iako se ponovo govori o njenom izlasku "Gregzitu" (Grexit). "Igranje sa Gregzitom... je duboko antievropski", rekao je Varufakis u Vašingtonu i dodao da je "jedini racionalni proevropski odgovor da se svaki trenutak iskoristi za postizanje časnog dogovora".
Sat polako otkucava, pošto 24. aprila ističe rok za postizanje dogovora Grčke i EU o isplati preostalih 7,2 milijardi eura iz paketa pomoći, koji su neophodni grčkoj vladi. Prije toga, Grčka treba da do 20. aprila dostavi listu prihvatljivih reformi u zamjenu za isplatu tih sredstava.
Evropski zvaničnici su izrazili nezadovoljstvo tokom pregovora sa Atinom. "U ovoj fazi nismo zadovoljni napretkom", rekla je portparolka Evropske komisije Margaritis Šinas i dodala da "rad mora da se intenzivira" uoči sastanka u Rigi. (Euroaktiv)