Politika

Poslanici o Etičkom kodeksu: Parlament- paradigma kulturne komunikacije

Sagovornici Portala Analitika tvrde da se ne boje sankcija koje predviđa Kodeks i vjeruju da neće biti potrebe za novčanim kaznama. Ima stavova da crnogorski parlament prednjači u odnosu na parlamente u regionu kada je kultura dijaloga u pitanju, dok iz DF-a poručuju da bi pametnije bilo da se bavimo javnim moralom, nego ponašanjem poslanika.
Poslanici o Etičkom kodeksu: Parlament- paradigma kulturne komunikacije
Portal AnalitikaIzvor

 “Vi ste bezbjednosno interesantna osoba zato što ste imali saradnju sa zemunskim klanom“… “Te seljačke dosjetke ostavi za tamo gdje si navikao da ih bacaš”… “Ovo je još jedan dokaz da ova vlast blisko sarađuje sa strukturama organizovanog kriminala”…

0912skupstinaglavnaOvakve izjave, koje se redovno mogu čuti prilikom zasjedanja crnogorskog parlamenta, uskoro bi mogle da budu sankcionisane, nakon što je u skupštinsku proceduru, po preporuci Evropske unije, ušao Etički kodeks poslanika.

Istini za volju, kodeks ne sadrži nikakve posebne, rigidne odredbe van onih koji se podrazumijevaju opštim etičkim normama međuljudske komunikacije.

U tekstu se navodi da je poslanik dužan da u svakoj situaciji vodi računa da sačuva ugled ostalih poslanika i same Skupštine, kroz ponašanje, pisanu i izgovorenu riječ, da ne koristi izraze koji mogu vrijeđati ili omalovažavati drugoga i koji vrijeđaju ljudsko dostojanstvo.

Poslanicima takođe nije dozvoljeno da daju izjave koje nijesu potkrijepljene dokazima, a propisuje se da tokom rasprave budu usmjereni na temu o kojoj se raspravlja, odredba koja će sigurno mnogima teško pasti.

No, svakako su najzanimljivije “kaznene mjere”, prema kojima se poslanicima za lakše povrede izriče opomena, dok je za teže kršenje predviđena novčana kazna u visini do najviše 30 odsto mjesečne poslaničke plate.

Kako su poslaničke plate između 1.250 i 2.000 eura, to znači da bi kazna mogla biti od 375 do 600 eura. Teoretski, najviše bi platili Džavid Šabović (SDP) koji prima dvije hiljade eura, i Luiđ Škrelja (DPS) koji prima 1.857  eura.  

0912tuponjaidraginja“Mi smo paradigma kulturne komunikacije”: “Nikad nije bilo nekih većih incidenata u Skupštini, a kultura komunikacije nam je na zavidnom nivou. Poslanici su kao predstavnici naroda elita jednog društva i vjerujem da će njihovo ponašanje biti takvo da neće zahtijevati sankcije”, kaže za Portal Analitika šef poslaničkog kluba Pozitivne Goran Tuponja.

Sudeći po izjavama narodnih predstavnika u crnogorskom parlamentu izgleda da uopšte ne brinu zbog kodeksa te da neće biti potrebe za kaznama. Štaviše, prilično su uvjereni da je crnogroski parlament mjesto “paradigme kulturne komunikacije” i da prednjači u odnosu na parlamente u regionu kada je kultura dijaloga u  pitanju.

Tuponja apsolutno vjeruje da će Kodeks samo unaprijediti atmosferu inače dobrih međusobnih odnosa poslanika i ističe da je u crnogorskom parlametu “nivo kulture na  zavidnom nivou”.

Poslanica SDP-a Draginja Vuksanović  smatra da nije ni bilo potrebe za usvajanjem Kodeksa, mada je, kako dodaje, “dobro da postoji na papiru”.

“Evropa je pred nas postavila taj zadatak i u tom smislu moramo usvojiti ono što se od nas traži. Od samog čovjeka zavisi kako će se ponašati i da li će poštovati etički kodeks. Njegova primjena do sada nije bila potrebna a nadam se da neće biti potrebno primjenjivati sankcije koje su njime propisane”, kazala je Vuksanović. 

0912milutinljerkaIma i prečih stvari: Poslanik Demokratskog fronta Milutin Đukanović  je čak ocijenio da bi pametnije bilo da se bavimo javnim moralom a ne ponašanjem poslanika:

“Poslanici DF-a neće pristati da budu službenici Ranka Krivokapića i Sulja Mustafića. Pametnije bi bilo njima da se bave javnim moralom. Niko neće da osudi kriminal, pljačke i lopovluk, ali je spreman na osudu ako se poslanik ne ponaša primjereno”, kaže Đukanović za Portal Analitika.

Ljerka Dragičević iz Hrvatske građanske inicijative ističe da Kodeks „nije toliko strašan“ kada su u pitanju sankcije i odredbe. Njen je stav je, međutim, da se kultura komunikacije kod crnogorskih poslanika u posljednje vrijeme srozala, tako da joj je drago, kako dodaje, što će se usvojiti Kodeks.

„Drago mi je, jer se kultura kod poslanika srozala, pogotovo nakon 2012. godine. Mislim da nekim poslanicima nedostaje malo opšte kulture“.

“Srastanje sa kriminalom” i “seljačke dosjetke”: A čega sve nije bilo u crnogorskom parlamentu! O nepristojnom ponašanju mogla bi se napraviti jedna pristojna knjiga.  

Podsjećanja radi, lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević je svojevremeno dolazak predsjednika Odbora direktora Lutrije Save Grbovića u Skupštinu vidio kao “dokaz  tvrdnje da ova vlast blisko sarađuje sa strukturama organizovanog kriminala”. Medojević je inače  nebrojeno puta govorio o “srastanju crnogorskog režima i institucija države sa organizovanim kriminalom”.

Njegov stranački kolega i potpredsjednik Skupštine Branko Radulović u parlamentu je poručivao, pokazaće se – bez dokaza, da je  hrvatski proizvođač aluminijuma, kompanija TLM odustala od učešća na tenderu za  prodaju KAP-a jer im je iz kriminalnih krugova "signalizirano" da se ne miješa u taj posao. Informaciju je nakon samo nekoliko sati demantovao lično vlasnik TLM-a.

Poznavaoci skupštinskih prilika znaju, pak, da se najrazličitije “bombastične” izjave češće mogu čuti na sjednicama skupštinskih odbora nego na plenarnim zasjedanjima.  

Zoran Jelić iz vladajućeg DPS-a je na jednoj od takvih sjednica odbrusio Medojeviću da  je “bezbjednosno interesantna osoba zato što je imao saradnju sa „zemunskim klanom“, te da je  učestvovao u pranju novca.

0912svdjakoca

Poslanik DPS-a Obrad Stanišić je na jednoj od sjednica Anketnog odbora za ispitivanje afere “Snimak”  poručio poslaniku DF-a  Koči Pavloviću da “nema ni lika ni djela”.

Pavlović nije ostao dužan, pa je jednom drugom prilikom Stanišiću poručio da “ne zvoca”  a šefu poslaničkog kluba DPS-a Milutinu Simoviću da „te seljačke dosjetke ostavi za tamo gdje je navikao da ih baca”.

Bilo je u parlametu prijetnji za “kidanje glave“, optužbi za kriminal, korupciju, pa čak i za – veleizdaju.

Nezaboravan je “incident Mapet šou”, kada je tadašnji zamjenik generalnog sekretara Skupštine Slobodan Dragović , dok se poslanicima obraćao potrpredsjednik Skupštine Branko Radulović, podigao papir na kojem je pisalo “Mapet šou”.

Ne boje se kazni: No, interesantno je da su sagovornici odreda optimisti kada je u pitanju kažnjavanje.

Goran Tuponja čak smatra da uopšte neće biti potrebe za kažnjavanjem.

“Ovaj kodeks ne doživljavam kao represiju niti mislim uopšte na kazne. Vjerujem da nikad neće biti upotrijebljena novčana kazna i zaista je se ne bojim”, kaže Tuponja.

Draginja Vuksanović ističe da se ni u SDP-u ne boje sankcija propisanih Kodeksom.

“Mi iz SDP-a smo do sada pokazali i dokazali da imamo kulturu ponašanja i dijaloga prema svakom kolegi i javnosti”, tvrdi ona.

A kada je u pitanju ponašanje ostalih poslanika?

“Vjerujem da njihovo ponašanje opredjeljuju principi i Etički kodeks ne može uticati na to da li će se neko ponašati pristojno i korektno prema kolegama i javnosti”, smatra Vuksanović.

Da li će Kodeks imati snagu da naši poslanici “preko noći” odustanu od uvreda i nepotkrijepljenih optužbi koje su godinama bile dio njihovog političkog nastupa?

Vidjećemo.

Balša KNEŽEVIĆ

Portal Analitika