Iako se redovan remont uobičajeno sprovodi tokom aprila i maja, vanredni izazov za energetski bilans Elektroprivrede (EPCG) predstavlja činjenica da TE Pljevlja neće biti na raspolaganju ni tokom ljetnjih i jesenskih mjeseci – odnosno tokom dodatnih pet i po mjeseci (od 1. juna do 15. novembra), kada se u prosjeku iz ovog kapaciteta obezbjeđuje oko 800 GWh električne energije, saopštili su "Danu" iz EPCG.
“Za pomenuti period EPCG je ugovorila uvoz električne energije u količini od 795 GWh, ukupne vrijednosti 93,3 miliona eura. Ovaj aranžman je dio mjera koje su preduzete kako bi se osigurala stabilnost sistema i uredno snabdijevanje potrošača. Tokom prvih šest mjeseci 2025. godine, EPCG je na veletržištu ostvarila kupovinu ukupno 656 GWh električne energije, u vrijednosti od 62,4 miliona eura, dok je istovremeno prodato 428 GWh, ukupne vrijednosti 53,5 miliona eura”, precizirali su iz državne energetske kompanije.
Kako su kazali, ako posmatramo samo jun 2025. godine, kada je TE Pljevlja trebalo da bude u pogonu (da nije bilo vanrednog zastoja), finansijski "trošak" može se okvirno procijeniti kroz razliku u cijeni između proizvodne i uvozne energije, kao i kroz izostanak proizvodnje iz ovog najznačajnijeg termokapaciteta.
“Međutim, tačan neto finansijski rezultat za juni još se sumira, a troškovi uvoza za taj mjesec dio su ugovorenih količina iz višemjesečnog plana obezbjeđenja sistema. Precizni mjesečni pokazatelji biće dostupni kroz redovne izvještaje”, naveli su iz EPCG.
Predsjednik odbora direktora EPCG Milutin Đukanović je nedavno na Gradskoj TV saopštio da je u junu gubitak zbog rekonstrukcije oko 20 miliona eura.
“U pogledu uvoza električne energije tokom juna, može se zaključiti da je uvoz značajno porastao u odnosu na isti mjesec prethodne godine – upravo zbog činjenice da TE Pljevlja nije bila operativna. Ukupna količina i finansijska vrijednost uvoza po mjesecima u 2024. i 2025. godini biće detaljno prezentovana nakon obračuna polugodišnjih rezultata”, kazali su iz Elektroprivrede.
Po do sada zaključenim ugovorima, ekološka rekonstrukcija TE Pljevlja koštaće EPCG 87,5 miliona eura sa PDV-om.
Ukupna cijena osnovnog ugovora sa uračunatim PDV-om izosi 57,9 miliona, ugovor o izvođenju radova na adaptaciji kotla je 18,1 milion, ugovor o izvođenju radova na adaptaciji dimnjaka 8,45 miliona, ugovor o izgradnji prve faze primarnog toplovoda tri miliona.
“Na ovako obimnim i složenim projektima prirodno je očekivati pojavu dodatnih aktivnosti i ulaganja, usljed tehničkih i organizacionih izazova, koji se ne mogu u potpunosti predvidjeti u startu. Ipak, sva eventualna odstupanja biće pažljivo upravljana, a njihova finansijska implikacija ne bi trebalo da bude značajnog obima”, zaključili su iz EPCG.
Radovi u punom jeku
Kada je riječ o ekološkoj rekonstrukciji TE Pljevlja, radovi su u punom jeku i teku prema planiranoj dinamici, naveli su iz energetske kompanije.
“U toku su radne faze koje se odnose na montažu ključne opreme i sistema za tretman emisija. Preostali radovi podrazumijevaju kompletiranje sistema za odsumporavanje, završna testiranja i puštanje u probni rad. Očekuje se da će Termoelektrana biti ponovo uključena u sistem najkasnije do 15. novembra 2025. godine, nakon čega će raditi u skladu sa savremenim ekološkim standardima, produženim radnim vijekom i znatno smanjenim emisijama štetnih gasova”, kazali su iz EPCG.
Poručili su da EPCG ostaje posvećena investicijama koje dugoročno jačaju energetski sistem Crne Gore i istovremeno doprinose zaštiti životne sredine i održivosti proizvodnje.