Kultura

Selektorka Festivala internacionalnog alternativnog teatra za Portal Analitika

Vujošević: Borba ne prestaje, FIAT se ne predaje!

Živimo u društvu poremećenih vrijednosti, gdje ne možete očekivati da će kvalitetni kulturni poduhvati biti prepoznati i podržani. Da je performans ustoličenja Joanikija bio u okviru FIAT-a možda bismo imali neke šanse, kaže Ana Vujošević

Vujošević: Borba ne prestaje, FIAT se ne predaje! Foto: FIAT/ Duško Miljanić
R. M.
R. M.Autorka
Portal AnalitikaIzvor

„FIAT 2021. zablistao je uprkos nedaćama. Za trenutak smo uspjeli da odahnemo od primitivizma u kojem živimo i budemo dio svjetske urbane kulture”, ocijenila je u razgovoru za Portal Analitika selektorka festivala, glumica Ana Vujošević.

Na kraju još jednog FIAT-a koji je završen juče performansom i druženjem u Dabovićima (zavičaju osnivača festivala Slobodana Milatovića), Vujošević napominje da će ovo izdanje ostati upamćeno po izuzetnoj posjećenosti, mobilnosti, aktiviranju novih lokacija, kvalitetnom pratećem programu, dobrom druženju i, naravno - po sjajnim predstavama.


I bilo ih je. U proteklih deset dana, zahvaljujući kvalitetnoj selekciji, fiatovska publika bila je u prilici da vidi pozorišta iz Italije, Francuske, Slovačke, Mađarske, Kipra, Španije, Hrvatske, Srbije, Sjeverne Makedonije i Crne Gore. Pobjednik festivala, očekivano, je francuska predstava „OMMA“, u svjetskim razmjerama uvaženog koreografa Jožefa Nađa. 

ODGOVORILI SMO IZAZOVIMA, NAVIKLI SMO

Uprkos pandemijskim uslovima funkcionisanja, uprkos hroničnom nedostatku sredstava, festival je i ove godine uspio da održi visok estetski i umjetnički nivo i publici ponudi raznovrstan umjetnički izraz i kvalitetan prateći program. 

„Odgovorili smo izazovima, navikli smo. Ovo je druga godina uspješnog organizovanja festivala u uslovima pandemije, pa smo dobro upoznati sa svim preporukama i mogućnostima. No, ove godine u velikoj mjeri je izostala finansijska i logistička podrška. Nažalost, živimo u društvu poremećenih vrijednosti gdje ne možete očekivati da će utemeljeni, sadržajni i kvalitetni kulturni poduhvati biti prepoznati i podržani. Da je performans ustoličenja Joanikija bio u okviru FIAT-a možda bismo imali neke šanse“, primjećuje Vujošević.


FIAT je, kao vrhunski crnogorski, odnosno podgorički, umjetnički brend koji broji 36 godina postojanja, kako podsjeća naša sagovornica, odavno pozicioniran na regionalnoj i evropskoj festivalskoj mapi.

„Naše uspješne saradnje sa renomiranim stvaraocima, inostrani partneri, izuzetna teatarska ostvarenja koja gledamo, potvrđuju našu reputaciju. Kao inovativan i savremen, u konceptu otvoren i raznolik, a internacionalnog karaktera, FIAT je zaslužio status kulturne manifestacije od nacionalnog značaja“, smatra naša sagovornica.

Tako bi mu, ističe ona, bio zagarantovan opstanak i kontinuiran rad i razvoj. 

„Glavni grad kao pouzdan partner, mogao je napraviti korak dalje i zaštiti ovaj brend“, smatra Vujošević.

IZAZOV KAO INSPIRACIJA

Prema njenim riječima, suočavanje sa apsolutnim zanemarivanjem kulturnog bića i njegovih potreba oslikava našu uznemirenu sadašnjost, ali ni to, kao ni izostanak adekvatne podrške, nije zaustavio još jedan FIAT. 

Festival nije zaustavljen, naprotiv, ali jeste se suočio sa izazovima koje su donijele nove lokacije. Terasa Muzičkog centra Crne Gore nije se pokazala kao najsrećnije rješenje za izvođenje predstava pojedinih večeri, zbog glasne muzike koja je dopirala sa terase hotela „Hilton“ . 

„FIAT-u je izazov inspiracija. Pitanje lokacija uvijek treba da bude otvoreno, ali naravno i riješeno na vrijeme. Trg nezavisnosti, prostor oko Sahat kule, Terasa Muzičkog centra, Bulevar Srđana Aleksića, scena Dodest, krovna terasa KIC-a (koja je u očajnom stanju, pitam zašto), govori o ludilu i energiji ovogodišnjeg festivalskog izdanja“, ocjenjuje naša sagovornica.

Naglašava da se Terasa Muzičkog centra, ipak, pokazala kao odličan scenski ambijent.

„E, sada ko je kriv za nepostignut dogovor i glasnu muziku, saznaćemo „u sljedećem broju“… Svadbe imaju prioritet“, ističe Vujošević. 

INSTITUCIONALNA DESTRUKCIJA KULTURE

Podsjetili smo našu sagovornicu da je na početku festivala izjavila kako je „uprkos pandemijskim okolnostima funkcionisanja, destrukciji i neprijateljstvu, novo izdanje FIAT-a, ipak, tu. Interesovalo nas je na kakve je destrukcije i neprijateljstva mislila.

„Mislila sam na institucionalnu destrukciju kulture i stvaralaštva kojoj svjedočimo, na unižavanje savremenog, slobodnog čovjeka. Na perfidno izbjegavanje odgovornosti. Na ukidanje vrijednosti. Na ograničavanje mogućnosti kulturnog razvoja, zbog promovisanja jednostranih tuđih obrazaca. Na činjenicu da dnevnopolitička agresija i klerikalizam ubijaju kulturnog čovjeka. Imaćemo potomstvo na savjesti!“, poručuje Vujošević.

A umjesto odgovora na pitanje kako u takvim okolnostima vidi budućnost FIAT-a, razgovor za Portal Analitika završava podsjećanjem na moto festivala: 

„Borba ne prestaje - FIAT se ne predaje!“

Portal Analitika