Kultura

Uoči obilježavanja Dana opštine

Veče sjećanja, tišine i umjetnosti u Šavniku: Kako male sredine čuvaju velike priče

Vrhunac večeri bila je premijera dokumentarnog filma „Đekna, fenomen“ Danila Marunovića, koji je kroz autentičan, emotivan i kritički ton istražio zašto kultna serija „Đekna još nije umrla, a ka’ će ne znamo“ i danas živi u kolektivnoj svijesti Crne Gore

Veče sjećanja, tišine i umjetnosti u Šavniku: Kako male sredine čuvaju velike priče Foto: Centar za kulturu sport i medije Šavnik
Portal AnalitikaIzvor

U okviru kulturnih dešavanja uoči obilježavanja Dana opštine Šavnik – 22. jula, sinoć je održano posebno veče posvećeno sjećanju, tišini i umjetnosti, koje je okupilo brojne ljubitelje kulture, umjetnike i mještane. 

Događaj pod nazivom „Veče sjećanja, tišine i umjetnosti“ bio je sinergija vizuelnog, muzičkog i filmskog izraza – omaž vremenu, prostoru i ljudima koji su ga oblikovali.

Program je otvorila izložba makedonskog savremenog umjetnika Zorana Cardule – „Bez žirija, bez granica“ – koja kroz slobodne forme i žive boje donosi univerzalnu poruku oslobađanja umjetnosti od institucionalnih okvira i predrasuda. 

Cardula, poznat po angažovanom i nesputanom izrazu, postavkomje unio dašak savremene balkanske avangarde u srce šavničke planine. 

Izložba donosi smjelu reinterpretaciju ikona kolektivne prošlosti – partizanskih heroja i heroina – kroz prizmu savremene umjetnosti, mode i pop-kulture. Spajajući vojničke uniforme sa elementima visoke mode, Cardula oslobađa likove iz statičnih spomenika i prenosi ih u vibrantni, ironično-glamurozni svijet. Cardulina slika krasi naslovnicu VOG-a – i na provokativan čin briše granice između istorije, identiteta i estetike, ali i postavlja pitanje: ko su naši heroji danas i kako ih zamišljamo?

Nasuprot tom modernom izrazu je izložba crno-bijelih fotografija „Šavnik kroz vijekove“, čiji je cilj bio da vrati posjetioce u neka davna vremena – među lica čuvara tradicije, kamene ulice i prizore iz svakodnevice koje su u tišini sačuvale šavničku autentičnost. Ova izložba izazvala je brojne emocije, podstičući prisutne na lična i kolektivna sjećanja.

Vrhunac večeri bila je premijera dokumentarnog filma „Đekna, fenomen“ reditelja Danila Marunovića, koji je kroz autentičan, emotivan i kritički ton istražio zašto kultna serija „Đekna još nije umrla, a ka’ će ne znamo“ i danas živi u kolektivnoj svijesti Crne Gore. 

Film je prikazan u prisustvu autora, koji je u kratkom obraćanju publici istakao da je Đekna „mnogo više od satire – ona je zrcalo jednog mentaliteta, vječnog otpora i duhovitosti naroda koji zna da trpi i da se smije“. Film Danila Marunovića realizovan je uz podršku Ministarstva kulture i medija Crne Gore i Opštine Šavnik.

Posebnu atmosferu večeri upotpunili su Tamburaši iz Pljevalja, čiji su živi zvuci starih pjesama probudili nostalgična sjećanja i dodatno povezali sve prisutne u zajedničkom doživljaju.

Ova večer nije bila samo kulturni događaj – bila je čin kolektivnog prisjećanja, prilika da se tišinom iskaže poštovanje prema prošlom i kroz umjetnost otvori prostor za nova razmišljanja. Šavnik je još jednom pokazao da male sredine čuvaju velike priče – i da umjetnost, kad je iskrena, prelazi sve granice.

„Veče sjećanja, tišine i umjetnosti“ dio je zvaničnog programa proslave Dana opštine Šavnik.

Portal Analitika