Juče smo doživjeli, a moramo ponoviti da je ovo po drugi put u pet mjeseci, udarac na dostojanstvo građanina Crne Gore, čovjeka kome su sloboda i pravda bile ideali kroz istoriju i koji je naučio da je bolan proces suočavanja sa zlom jedini ispravan.
Juče, Odbor za ljudska prava i slobode Skupštine Crne Gore nije podržao prijedlog Rezolucije o genocidu u Srebrenici.
Radi sebe, naših predaka i potomaka, moramo biti precizni jer integritet naših predstavnika – članova ovog Odbora ne smije biti prepušten zaboravu. Četiri člana odbora iz Demokratskog fronta bila su protiv usvajanja prijedloga Rezolucije, uzdržani su bili zastupnici Albin Ćeman iz Demokrata i Miodrag Lekić iz Demosa, dok su zastupnici Amer Smailović iz Bošnjačke stranke, Genci Nimanbegu iz Albanske koalicije i Srđan Pavićević iz koalicije Crno na bijelo glasali za usvajanje.
I kao da ovo nije dovoljno sramno, kao pokušaj zabijanja onog posljednjeg čavla na sanduku demokratije, Predsjednik Odbora Jovan Vučurović, koji je glasao protiv dokumenta, ponovio je da se “u Srebrenici nije desio genocid”, pozvao je Skupštinu da ne usvoji rezoluciju.
Očekuje nas još rasprava na plenarnom zasjedanju jer će se Skupština Crne Gore o ovom prijedlogu izjasniti naredne sedmice.
Ovom Rezolucijom Skupština Crne Gore bi potvrdila da se u Srebrenici desio genocid, jula 1995. godine. Skupština bi potvrdila da je stradalo 8.372 civila islamske vjere; proglašava 11. jul Danom sjećanja na Srebrenicu; zabranjuje javno negiranje ili umanjenje genocida u Srebrenici.
Međunarodni sud pravde u Hagu je 2007. donio je presudu kojom masakr u Srebrenici kvalifikuje kao čin genocida.
Moramo biti jasni, Skupština Crne Gore je prva u regionu, usvojila deklaraciju o prihvatanju rezolucije Evropskog parlamenta u kojoj se osuđuje masovni zločin u Srebrenici počinjen 1995 godine. Pored osuda ovog zločina deklaracijom se osuđuju i sva druga zlodjela počinjena tokom sukoba na prostorima bivše Jugoslavije. Ono što je i tada zaboljelo, a i sada bode oči, je da se u samoj Deklaraciji o prihvatanju Rezolucije o Srebrenici pominje pojam „zločin“ a ne pojam „genocid“.
U decembru prošle godine, kao namjera nove opozicije da se napravi jasan otklon od politike zločina iz prošlosti, a neposredno uzrokovano događajima u Pljevljima, Nikšiću i Beranama, kao i izjavama pojedinih poslanika pozicije koji su otvoreno negirali genocid u Srebrenici, predloženo je usvajanje Rezolucije koja bi dala jasnu poruku javnosti Crne Gore ali i šire, da je najviše zakonodavno tijelo Crne Gore usmjereno ka jasnim osnovama odbrane prava i pravde, osnovama poštovanja međunarodnih dokumenata i preuzetih obaveza i izgradnji budućnosti na istini, te zajedničkom poimanju prošlosti bez obzira koliko to nekom izgledalo bolno.
I tada neki isti ljudi, kako to groteskno zvuči, koji i sada sjede u ovom Odboru javno izraziše negiranje srebreničkog genocida u crnogorskom parlamentu u diskusiji prilikom izbora nove Vlade, koju podržava parlamentarna većina.
Prema pisanju Radija Slobodna Evropa u posljednjem istraživanju Akcije za ljudska prava iz 2019. godine, o odnosu građana Crne Gore prema ratnim zločinima na prostoru bivše Jugoslavije 67,9 odsto građana smatra da se dogodio genocid. Od tog broja, 32,1 odsto ispitanika, koji su se samostalno izjasnili da se u Srebrenici dogodio genocid smatraju da su žrtve bili Bošnjaci, odnosno Muslimani, a počinioci Srbi.
Suočavanje s prošlošću je od suštinske važnosti.
I zato pozivamo Skupštinu Crne Gore, pojedinačno sve predstavnike građana koji svoje dužnosti i obaveze vrše u skladu sa ličnim i kolektivnom moralnim kodom, da na zasjedanju Skupštine, kada se bude raspravljalo i glasalo o prijedlogu Rezolucije o Srebrenici, iskažu svoj lični dignitet, da se izdignu iznad dnevnopolitičkih nadgornjavanja i budu na ponos svima nama, bez obzira na to ko je koga glasao.
Ostavimo potomstvu djela za ponos i pokažimo da demokratija vrijedi!
Autor je izvršni direktor Foruma slobodnih građana „Luča“