- To kliničko ispitivanje sastoji se od transfuzije plazme pacijenata koji su preboljeli COVID-19, a koja sadrži antitijela na virus i koja bi taj imunitet mogla prenijeti na pacijenta koji boluje od COVID-19- navodi se u zajedničkom saopštenju Pariske univerzitetske bolnice (AP-HP), Francuskog zavoda za krv (EFS) i Državnog instituta za zdravlje i medicinsko istraživanje (INSERM).
-Krvna plazma osoba koje su preboljele COVID-19 sadrži antitela koja je njihov organizam razvio. Ta antitijela mogu pomoći pacijentima u akutnoj fazi bolesti da se bore sa virusom- kazali su oni.
Kliničko ispitivanje nazvano “Coviplasm” vodiće profesorka Karin Lakomb i profesor Pjer Tibergjan.
Ciljano prouzorkovanje organizuje se od utorka u nekim francuskim pokrajinama kod 200 pacijenata koji su ozdravili prije najmanje 14 dana.
-Pacijenti koji su ozdravili od COVID-19 biće pozvani da daju plazmu EFS-u- navodi se u saopštenju.
-Prvi rezultati mogli bi se znati za dvije do tri nedjelje od početka kliničkog ispitivanja- koje se, u zavisnosti od rezultata može proširiti.
Plazma rekonvalescenata, tečni dio krvi u kom su koncentrisana antitela nakon bolesti, već se pokazala kao djelotvorna u istraživanjima manjih razmjera u vezi sa drugim zaraznim bolestima poput ebole i SARS-a.
Američka agencija za ljekove “Food and Drug Administration” odobrila je takvo eksperimentalno liječenje koronavirusa. Testiranje se sprovodi i u Kini.