Društvo

U Crnoj Gori biće izgrađeno groblje za stradale njemačke vojnike

Izvor

Na sastanku je zajednički pozdravljena i podržana inicijativa o izgradnji vojnog groblja za njemačke vojnike koji su stradali tokom ratova u 20. vijeku na teritoriji Crne Gore, ocjenjujući da je civilizacijska obaveza svakog naroda da omogući pohranjivanje zemnih ostataka stradalih vojnika.

Ministar Vučinić je prenio podršku svih nivoa vlasti u Crnoj Gori da se pitanje njemačkog vojnog groblja trajno riješi. Na taj način bi, kako je kazao, Crna Gora postala 46. evropska i svjetska dražava u kojoj je podignuto groblje za stradale njemačke vojnike i time pokazala državnu zrelost, poštujući prošlost, da kroz nove odnose gradi svoju evropsku budućnost.

Predstavnici Saveza iskazali su zahvalnost na mogućnosti da posjete našu zemlju i obiđu potencijalne lokacije na primorju i u centralnom dijelu zemlje na kojima bi moglo biti izgrađeno njemačko vojno groblje. Planirano je da se nakon obilazaka i razgovora sa lokalnim zajednicima preporuči trajno rješenje za izgradnju vojnog groblja o kojem bi se starao Savez. Takođe, Savez namjerava da realizuje projekte u kojima će učestvovati crnogorska i njemačka omladina.

Nakon sastanka, njemačka delegacija je, u prisustvu predsjednika Opštine Plužine Mijuška Bajagića, obišla spomen kompleks u Dolima, gdje je izrazila žaljenje zbog velikog broja žrtava. Tom prilikom, razmotrena je mogućnost zajedničkog učešća u renoviranju tog spomen kompleksa.

Savez za brigu i staranje o njemačkim ratnim grobovima osnovan je 1919. godine u skladu sa obavezom iz Versajskog mirovnog sporazuma, prema kojoj je svaka država bila dužna da omogući pohranjivanje stradalih vojnika na svojoj teritoriji. Danas Savez djeluje u skladu sa Ženevskom konvencijom iz 1949. godine, zatim Protokolom o izmjenama i dopunama kao i na osnovu pojedinih bilateralnim sporazuma između SR Njemačke i drugih država. Trenutno se stara o 823 ratna groblja, odnosno za oko 2.3 miliona stradalih njemačkih vojnika tokom Prvog i Drugog svjetskog rata, u 45 država u svijetu, među kojima su Rusija, Poljska, Srbija i druge zemlje.

Portal Analitika