Crkva Sv. Šimuna nalazi se na Đurđevom brdu, blizu naselja Radoševići, iznad Tivta. Do crkve vodi lokalni kolski put. Prema arhivskim izvorima crkva posvećena sv. Šimunu u
Tivtu postojala je u 14. vijeku. Pretpostavlja se da je postojeća crkva sagrađena u 17. vijeku kao jednobrodna građevina sa polukružnom apsidom. Brod je nadgrađen u 19. vijeku.
Crkva Sv. Šimuna bila je parohijalna crkva sve do 1734. godine, kada je izgrađena crkva posvećena sv. Antonu u centru starog tivatskog naselja. Od tog vremena Crkva Sv. Šimuna je grobljanska kapela, na mjesnom groblju.
Crkva Sv. Šimuna je jednostavna građevina sa niskom polukružnom apsidom i preslicom za zvono sa jednim otvorom na pročelju. Oko hrama je vremenom formirano veliko gradsko groblje. Prilikom intervencija u 17. i 18. vijeku crkva je nadvišena, prošireni su prozori, a na pročelju i istočnoj fasadi formirani su jednostavni reljefni pervazi.
Crkvu krasi skladni oltar od bijelog i crvenog „kararskog“ mermera, koji potiče iz vremena gradnje crkve. Na oltaru se nalazi oltarska pala patrona sv. Šimuna, u čijoj pozadini je naslikan Tivat. Autor je češki akademski slikar František Cigler (Zigler), a slika je urađena 1906. godine.
Sveti Šimun je do 1734. godine bio zaštitnik Tivta, odnosno patron mjesta, kada tu ulogu preuzima Sveti Anton – izgradnjom istoimene crkve. U znak sjećanja na period kada je sv. Šimun bio patron mjesta, brojni katolički vjernici u Tivtu ga i danas poštuju kao zaštitnika.
Crkva sv. Šimuna je pretrpjela velika oštećenja u zemljotresu 1979. godine kada su popucali zidovi i djelimično se urušio svod. Osamdesetih godina 20. vijeka izrađen je projekat sanacije koji nije izveden.
Radovi na sanaciji i obnovi crkve izvedeni su 2008-2009. godine. Konzervatorski nadzor vršio je Regionalni zavod za zaštitu spomenika kulture iz Kotora. Izvršeno je statičko ojačanje, južni zid je prezidan, ojačan je zvonik „na preslicu“, izvedena je betonska krovna konstrukcija i nov krovni pokrivač, sa spoljašnjih zidnih površina obijen je malter i izvršeno fugovanje. U unutrašnjosti su izvedene nove električne instalacije, malterisanje i krečenje zidova.
Zbog oštećenja podnih ploča, izveden je nov pod od đuričkog kamena, a stare podne ploče su upotrebljene za popločavanje površine ispred ulaza u crkvu. Najstariji grobovi, koji su bili označeni brojevima, ovom intervencijom su prekriveni.
Tako da iako je Crkva Sv. Šimuna danas u dobrom stanju i za nju se može reći da je posljednjim intervencijama izgubila dosta u autentičnosti.
Sagrađena na izuzetnoj lokaciji, na platou sa kojeg se pruža pogled na Tivat, istorijskim značajem i svjedočenjem na period kada je sv. Šimun bio patron mjesta, ona i danas svojim bitisanjem govori o razvoju i transformacijama ovog dijela Boke, pa i šire.