Društvo

Povodom 28. januara, Međunarodnog dana zaštite podataka o ličnosti

Suljević: Ažurnije, efikasnije i odgovornije sprovoditi zaštitu ličnih podataka

Centar za građansko obrazovanje upozorava na nizak stepen zaštite ličnih podataka, ali i odsustvo svijesti nadležnih u Crnoj Gori o važnosti ovog pitanja, saopšteno je iz ove nevladine organizacije povodom 28. januara, Međunarodnog dana zaštite podataka o ličnosti.

Suljević: Ažurnije, efikasnije i odgovornije sprovoditi zaštitu ličnih podataka Foto: CGO
Portal AnalitikaIzvor

Saradnik na programima u CGO Damir Suljević ističe da pozivaju odgovorne u Vladi da pristupe usklađivanju domaćeg zakonodavstva sa Opštom uredbom Evropske unije o zaštiti ličnih podataka (GDPR), koja je na nivou Evropske unije stupila na snagu još 2018. godine.

“Izvještaj o realizaciji Programa pristupanja Crne Gore Evropskoj unijiza 2021. godinu, koji je Vlada usvojila 26. januara, ukazuje da Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) nije izvršilo planiranu pripremi nacrta novih zakona, odnosno izmjena i dopuna važećih zakona koji uređuju ovu oblast, a što je jedna od obaveza u okviru Poglavlja 23. U izvještaju se navodi da, osim Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, nije pripremljen ni Zakon o zaštiti podataka o ličnosti za organe koji se bave sprečavanjem, istragama i gonjenjem učinilaca krivičnih djela i izvršenjem krivičnih sankcija”, kaže Suljević.

GDPR, kako je objasnio, uspostavlja veće standarde zaštite ličnih podataka, jačajući u tome i ulogu organa za zaštitu ličnih podataka, a predviđa se i mogućnost izricanja kazne do 20 miliona eura.

“Crna Gora bi, shodno preuzetim predpristupnim obavezama, morala uskladiti svoje zakonodavstvo sa pravnom tekovinom EU, što uključuje i obavezu da se u aktuelna zakonska rješenja, prvenstveno Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, integrišu odredbe GDRP-a, a sa ciljem da se osigura jednak stepen zaštite građana Crne Gore u odnosu na građane EU”, ističe Suljević.

U procesu zaštite ličnih podataka CGO, dodaje, ističe neophodnost aktivnijeg i kvalitetnijeg učešća Agencije za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama (AZLP), kao organa odgovornog za kontrolu nad poštovanjem zakona.

“Nažalost to do sada nije bio slučaj, imajući u vidu da je kontroverzno mišljenje Savjeta tog organa 2020. godine dovelo do masovnog kršenja prava na privatnost lica, čiji su lični podaci kompromitovani na osnovu takvog mišljenja i odluke Vlade donešene na osnovu njega”, rekao je Suljević.

CGO podsjeća javnost i da je nedavno donešena prva presuda kojom je određena naknada zbog povrede prava jednog od tih osoba, čiji su podaci objavljeni pod izgovorom prevencije širenja kovid-19 virusa.

“Nakon što je ovakva odluka Vlade ukinuta od Ustavnog suda, postavljeno je i pitanje legitimiteta AZLP da sprovodi dalje aktivnosti u pravcu zaštite podataka. Zbog spornog mišljenja, Skupština je krajem prethodne godine donijela odluku o razrješenju dva člana Savjeta AZLP, koja su činila većinu u donošenju te odluke”, podsjetio je Suljević.

CGO, prema njegovim riječima, očekuje da će se u narednom periodu pristupiti pripremi neophodnih zakonskih rješenja, ali i da će se što prije iznaći rješenja za imenovanje nedostajuća dva člana Savjeta AZLP, radi ostvarivanja kontinuiteta rada te institucije.

“Izražavamo nadu da će novi članovi Savjeta biti birani po kriterijumu stručnosti i profesionalnog integriteta, što u odnosu na dosadašnje sastave nije uvijek bio slučaj”, poručio je Suljević.

Portal Analitika