Ova kompanija veliku pažnju posvećuje pitanjima privatnosti, a odnendavno je nivo zaštite korisnika Appleovih uređaja koncipiran tako da aplikacije mogu da prikupljaju podatke o njihovim aktivnostima isklkjučivo ako sami u postavkama izmijene tu opciju i odobre pristup.
Međutim, predmetna tužba, kako prenosi Reuters, koja je prvobitno podnijeta 2019. godine, optužuje Apple da Siri krši privatnost korisnika.
Tužioci koji su uključeni u slučaj pokušavaju da dokažu da je Siri rutinski snimala privatne razgovore zbog slučajnih aktivacija, te da je Apple te razgovore otkrio trećim stranama, poput oglašivača, naveo je sudija.
Jedan korisnik u tužbi je tvrdio da su ga njegovi privatni razgovori sa doktorom o „brendiranom hirurškom tretmanu“ naveli na ciljane oglase za taj tretman, dok su drugi rekli da su njihove diskusije o Air Jordan patikama, naočarama Pit Viper i Olive Garden takođe rezultirale ciljanim oglasima.
Ono što se, međutim, ipak može konstatovati na osnovu specifikacija i dosadašnje prakse je da Siri tako ne funkcioniše i nema dokaza da je Apple oglašivačima ikada dostavljao snimke napravljene posredstvom ovog glasovnog asistenta. Korisnici su dugo optuživali društvene mreže da slušaju njihove razgovore i koriste njihove konverzacije u reklamne svrhe, ali to nikada nije dokazano.
Iako bi tužiocima moglo biti teško da dokažu da Apple oglašavačima obezbjeđuje snimke koje napravi glasovni asistent, Apple je dospio u centar skandala vezanog za Siri 2019. godine nakon što je otkriveno da je kompanija imala angažovana lica koji su slušali snimke Siri gdje su čuli privatne razgovore o ljekovima, medicinske informacije i još mnogo toga nakon što je Siri slučajno aktivirana.
Analiza glasovnog asistenta kojom se bave ljudi, a ne uređaji nikada nije bila tajna, ali u to vrijeme Appleovi uslovi privatnosti nijesu jasno stavljali do znanja da ljudi potencijalno mogu da čuju razgovore koje snimljene putem Siri.
Apple je privremeno obustavio program ocjenjivanja Siri, a zatim na kraju primjenio opcije za brisanje Siri snimaka i blokiranje njihovog slušanja. Apple je takođe prestao da koristi angažovana lica.
Kada je dolazeća verzija iOS 15 u pitanju Apple je otišao korak dalje, pa će zahtjevi sada biti obrađivani u potpunosti na uređaju, tako da se Siri sadržaj ne otprema na Appleove servere u cilju obrade.
Tužiocima u ovom postupku je dozvoljeno da, pored kršenja ugovora, dokazuju i ukoliko je Apple prekršio federalni Zakon o prisluškivanju i kalifornijski zakon o privatnosti. Tužbom je od kompanije Apple zatraženo 5.000 dolara po svakom pojedi prekršaju.